Wiosna to czas zwiększonej aktywności rowerzystów. Choć rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu, jazda rowerem wiąże się z szeregiem zagrożeń. Aby ocenić stan bezpieczeństwa rowerzystów na polskich drogach, warto zapoznać się ze statystykami zdarzeń drogowych z ich udziałem. W artykule dr inż. Przemysława Rokitowskiego przybliżamy wspomniane statystyki, jak i możliwe działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa w ruchu kołowym, rowerowym i pieszym.
Polecamy Państwa uwadze także wywiad z rzecznikiem prasowym Starostwa Powiatowego w Nowej Soli poświęcony budowie ścieżki rowerowej Nowa Sól – Otyń. Inwestycja ta pozwoliła na połączenie ok. 160 km sieci dróg rowerowych w województwie lubuskim.
Podstawą bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym jest prawidłowe oznakowanie dróg oraz poboczy. W bieżącym numerze wyjaśniamy, w jaki sposób umieszczać znaki na terenie samorządowym, aby były one łatwe do rozpoznania. Przed zarządcami dróg powiatowych lub gminnych stoi odpowiedzialne zadanie – za niewłaściwe oznakowanie dróg odpowiadają oni na zasadach wskazanych w Kodeksie cywilnym. Z tego względu w artykule nie zabraknie reguł dotyczących choćby prawidłowych wymiarów tablic oraz umiejscowienia znaków.
Z myślą o sezonie wiosennym poruszamy również tematykę odpowiedniej konserwacji zieleni rosnącej na poboczach dróg. Przydrożne zadrzewienie pełni funkcję nie tylko estetyczną, wzbogacając walory krajobrazu, ale również chroni przed rozpowszechnianiem się zanieczyszczeń. Wobec tego oddaliśmy głos ekspertowi, który wyjaśnia, w jaki sposób pielęgnować zielone obszary w pasie drogowym z użyciem odpowiednich wykaszarek.
Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi zasadami pozyskiwania środków z Rządowego Funduszu Dróg, z którego w 2024 r. wsparcie rządowe ma uzyskać 2669 zadań, w tym 688 powiatowych i 1981 gminnych. W artykule wskazano zakres zadań finansowanych z funduszu oraz procedurę udzielania dofinansowania. W tym wydaniu nie mogło również zabraknąć informacji prawnych o nowych rozwiązaniach umożliwiających gminie nabycie nieruchomości pod drogi. Jakich nieruchomości dotyczy specustawa oraz w jakich sytuacjach gmina może się ubiegać o odszkodowanie? Wszelkie niezbędne informacje znajdziecie Państwo w tym wydaniu.
Z życzeniami owocnej lektury
Redakcja „Drogi Samorządowe”
Zamów prenumeratę