Technologie

WYWIAD Z ŁUKASZEM SZELĄGIEM NA TEMAT SPOSOBÓW OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEZ MIASTA

Zarządzanie energią w mieście to proces, który przynosi konkretne oszczędności dla budżetu i środowiska – mówi Łukasz Szeląg, ekspert w komunikacji, założyciel Fundacji na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej.

Jakie wyzwania czekają miasta i gminy w najbliższych latach?
Łukasz Szeląg: Zmiany nie czekają, ale już są. Miasta zlecają audyty energetyczne czy zarządzania energią w każdym obszarze – od oświetlenia w mieście do ogrzewania budynków. Mamy dobre przykłady z Bydgoszczy, Szczecina czy Wałcza i Goleniowa, gdzie miasta wdrożyły programy oszczędzania energii z bardzo dobrymi efektami. W ramach konferencji organizowanych na temat zielonych miast obserwujemy zaangażowanie pracowników samorządowych w tworzenie dobrych warunków do życia. Dla małych i powiatowych miast to szansa na wzbudzenie zainteresowania wśród osób szukających przyjaznego miasta do życia dla siebie i rodziny.

W jakich obszarach miasta mogą dokonać oszczędności?
Łukasz Szeląg: Nasza Fundacja na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej wspiera miasta w przygotowaniu planu działania. Nie szukamy oszczędności za wszelką cenę, jak miało to miejsce w czasie minionego systemu, ale takich, których wdrożenie nie wpływa negatywnie na życie mieszkańców, a może je nawet polepszyć. Redukcja oświetlenia oznacza mniejsze wydatki na prąd, ale też zmniejszenie smogu oświetleniowego, co jest ważne dla zwierząt, ale i wpływa dobrze na życie mieszkańców. To zadanie powinno być wykonane w taki sposób, by nie wpłynąć na zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Zmniejszenie temperatury w budynkach nieużywanych danego dnia lub w salach w szkołach, dostosowanie pojazdów w transporcie publicznym do zapotrzebowania klientów i nawet tu obniżenie temperatury – to wszystko wpływa na oszczędności w budżecie i na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo – rozważanie inwestycji na rzecz odnawialnych źródeł energii, które miasta mogą wybudować na terenach innych samorządów. Nasi eksperci doradzają w procesie finansowania inwestycji, zarządzania realizacją projektu, jak i później w trakcie ich użytkowania.

Dziękuję za rozmowę.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE