Utrzymanie dróg

TECHNOLOGIA, KTÓRĄ WARTO ZNAĆ – MIESZANKI MINERALNO-CEMENTOWO-EMULSYJNE (MCE)

Remont dróg niejednokrotnie spędza sen z powiek zarządców. Znalezienie „złotego środka” na przeprowadzenie remontu w sposób efektywny przy często ograniczonym budżecie bywa dość kłopotliwe. Przy konstrukcji podbudowy nawierzchni drogowej rozwiązaniem mogą okazać się mieszanki mineralno-cementowo-emulsyjne, do których stworzenia można wykorzystać materiał z recyklingu.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • co to jest MCE,
  • jaką funkcję pełnią poszczególne składniki mieszanek mineralno-cementowo-emulsyjnych,
  • jaki może być proces wykonania MCE.

Mieszanki mineralno-cementowo-emulsyjne (MCE) to materiał wykorzystywany przy konstrukcji podbudowy nawierzchni drogowej. MCE jest podbudową, która łączy cechy podbudowy nawierzchni podatnych i półsztywnych. W zależności od zawartości cementu charakter pracy warstwy z MCE przypomina podbudowę podatną bądź półsztywną. Doświadczenia w Polsce z technologią MCE rozpoczęły się jeszcze w latach 80.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MICHAŁ STAWOWIAK marzec-kwiecień | 2 (73) 2024

PROBLEMATYKA WŁAŚCIWEJ KONSERWACJI ZIELENI ROSNĄCEJ NA POBOCZACH DRÓG

Już od wiosny, poprzez lato, aż do późnej jesieni na terenach miejskich parków, skwerów, osiedli mieszkaniowych, obiektów wypoczynkowych słychać głośno pracujące maszyny do pielęgnacji terenów zieleni. Dedykowane do takiej pracy maszyny muszą charakteryzować się niezawodnością, trwałością i efektywnością. Maszyny, o których mowa, zostały zaprojektowane w trosce o komfort pracy ich użytkowników, operatorów i tak, aby sprostać najbardziej wymagającym zadaniom.