Technologie

Technologie

EMIL OKRASA MARCIN PIETRASIK listopad-grudzień | 6 (77) 2024 Tekst otwarty

ZNISZCZENIA OŚWIETLENIA ULICZNEGO PODCZAS POWODZI – SKALA PROBLEMU W POLSCE W 2024 R.

Rok 2024 przyniósł Polsce poważne wyzwania związane z oświetleniem ulicznym, które zostało zniszczone przez przetaczające się powodzie. Te ekstremalne zjawiska pogodowe, będące efektem zmian klimatycznych, nie tylko zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, ale także powodują ogromne straty w infrastrukturze, zarówno miejskiej, jak i wiejskiej.

MICHAŁ STAWOWIAK wrzesień-październik | 5 (76) 2024

PROBLEMATYKA WYDŁUŻENIA CZASU EKSPLOATACJI MASZYN DROGOWYCH W KONTEKŚCIE ZASTOSOWANIA UKŁADÓW CENTRALNEGO SMAROWANIA

Obecnie, wraz z postępującą mechanizacją i automatyzacją w wielu gałęziach przemysłu: górniczego, hutniczego, papierniczego, tekstylnego, tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych, obróbki metali oraz różnego rodzaju maszynach stacjonarnych, mobilnych, pojazdach szynowych, a nawet pojazdach samochodowych i maszynach drogowych, powszechne jest zastosowanie układów centralnego smarowania. Jest to spowodowane mnogością dostępnych rozwiązań i możliwością praktycznie dowolnej ich konfiguracji.

EMIL OKRASA MARCIN PIETRASIK wrzesień-październik | 5 (76) 2024 Tekst otwarty

BHP, a oświetlenie na drogach

Bezpieczeństwo na drogach dotyczy każdego z nas, a jednym z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo jest oświetlenie drogowe. Dlaczego jest to tak istotne? Wyobraź sobie prowadzenie samochodu w ciemności bez odpowiedniego oświetlenia – to jakby spacerować na skraju przepaści z opaską na oczach! Oświetlenie na drogach poprzez zwiększenie widoczności zmniejsza ryzyko wypadków, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia BHP.

MICHAŁ STAWOWIAK lipiec-sierpień | 4 (75) 2024

MASZYNY WYKORZYSTYWANE DO UTRZYMYWANIA DRÓG W SEZONIE LETNIM

Omówienie poszczególnych grup maszyn wykorzystywanych do bieżącego utrzymywania dróg warto rozpocząć od analizy własności użytkowych zamiatarek drogowych. Zamiatarki w okresie pozimowym wykorzystywane są przede wszystkim do zamiatania z dróg i ulic rozsypanego podczas prowadzenia „akcji zima” materiału uszorstniającego. Materiałem tym zwykle jest piasek, żwir, drobno zmielony grys oraz nieroztopiona sól drogowa.

MICHAŁ STAWOWIAK maj-czerwiec | 3 (74) 2024

MOBILNE RECYKLERY STOSOWANE DO POZIMOWYCH NAPRAW NAWIERZCHNI DRÓG

W ślad za zimowym utrzymywaniem dróg i ulic w sezonie wczesnowiosennym pojawia się problem ubytków powstających w nawierzchniach drogowych, szczególnie tych wykonanych z mas bitumicznych. Jednymi z pierwszych maszyn wykorzystywanych do utrzymywania dróg po sezonie zimowym są mobilne recyklery nawierzchni mineralno-bitumicznej. W niniejszym artykule, w ślad za dostępną w tym temacie literaturą, przyjrzymy się problematyce efektywnej i bezpiecznej pracy przy wykorzystaniu recyklerów asfaltu, a więc maszyn przeznaczonych do ponownego przerobu zerwanej nawierzchni asfaltowej.