Technologie

WYWIAD Z MARCINEM SZEWCZYKIEM NA TEMAT SYSTEMÓW STEROWANIA OŚWIETLENIEM DROGOWYM

Uliczne to nie tylko cyfry, ale bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Marcin Szewczyk właściciel firmy MS-KONSULTING MARCIN SZEWCZYK świadczącej usługi doradztwa energetycznego.

Panie Marcinie, jaki jest pierwszy krok przy modernizacji oświetlenia z systemem sterowania?
Marcin Szewczyk: Jeżeli mówimy o modernizacji oświetlenia, to zarówno w kontekście programu „Rozświetlamy Polskę”, jak i bez tego programu powinniśmy zlecić audyt oświetleniowy, który określi nam obecny stan infrastruktury, ilość energii i mocy pobieranej przez urządzenia oświetleniowe oraz nakreśli rekomendacje co do kierunku działania.

A co, jeśli mamy już audyt?
Marcin Szewczyk: W tym przypadku weryfikujemy jego wyniki, sprawdzamy, jakie oszczędności energii uzyskamy. W programie finansowanym przez BGK musi to być co najmniej 50% redukcji mocy. Jeśli sama wymiana opraw nie pozwala na taką redukcję, należy zastosować autonomiczną redukcję mocy bądź system sterowania.
Na czym polega autonomiczna redukcja mocy?
Marcin Szewczyk: Tutaj posłużę się konkretnym przykładem postępowania, którego jestem uczestnikiem jako członek komisji przetargowej. W gminie Ojrzeń do modernizacji pozostało 370 sztuk opraw. Niestety, sama wymiana nie pozwoli uzyskać wymaganej redukcji, a wymienione wcześniej przez spółkę oświetleniową oprawy nie mogą być modernizowane w ramach programu ani spięte w jeden system sterowania. Ogłoszone postępowanie obejmowało wymóg redukcji mocy przez oprawy w godzinach od 23:00 do 5:00, co pozwoli na uzyskanie redukcji o ponad 56%. Do przetargu przystąpiło 11 oferentów. Obecne oprawy oświetleniowe mają możliwość zaprogramowania 5 progów redukcji.

Przejdźmy zatem do systemu sterowania.
Marcin Szewczyk: Obecne systemy sterowania to nie tylko narzędzia do zmniejszania zużycia energii, ale także skuteczne narzędzia do poprawy efektywności oświetlenia i zwiększenia komfortu użytkowników dróg. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, dlatego zawsze „szyjemy” system sterowania pod wymogi klienta. Można wskazać natomiast najważniejsze cechy wspólne systemów, tj.: możliwość programowania scenariuszy oświetleniowych, dostosowywanie oświetlenia do natężenia ruchu, informacje o awariach, informacje o zużytej energii itp. Tu polecam też zajrzeć na portal gminy Szczawin Kościelny, gdzie uczestniczyliśmy w procesie postępowania na budowę nowych punktów świetlnych. Gmina pozyskała kolejne środki w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” i zorganizowane zostanie kolejne postępowanie na modernizację z systemem oświetlenia.


Jakby pan podsumował systemy oświetlenia?
Marcin Szewczyk: Systemy sterowania oświetleniem drogowym stanowią skuteczne narzędzie poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz podnoszą jakość życia mieszkańców. Zmniejszają koszty zużycia energii, a także mają wkład w redukcję emisji dwutlenku węgla. Systemy sterowania to inwestycja w przyszłość – bardziej bezpieczną, ekonomiczną i przyjazną dla środowiska.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE