Warto Wiedzieć

Warto Wiedzieć

PATRYCJA JASIK styczeń-luty | 1 (72) 2024

ANALIZA I PODSUMOWANIE ZMIAN PRAWNYCH W BRANŻY DROGOWEJ

Wielu z nas ma zapewne wrażenie, że ostatnio trudno nadążyć za zmianami w branżowych przepisach, co wzbudza niepewność, czy dobrze nam znane procedury są wciąż aktualne. Odnosi się to także do ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, która przez ostatnich kilkanaście miesięcy była wielokrotnie nowelizowana. Oprócz zmian rangi ustawowej, wprowadzono także nowe przepisy wykonawcze, tj. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Co istotne, zgodnie z delegacją ustawową wydane zostały także Wzorce i standardy dotyczące przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania lub ochrony tych dróg (WiS).

REDAKCJA lipiec-sierpień | 4 (63) 2022

Proces inwestycyjny na drogach samorządowych – wyniki kontroli NIK

Podstawowym zadaniem zarządców dróg jest zapewnienie odpowiedniego stanu infrastruktury i organizacji ruchu w celu zagwarantowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Rzeszowie przeprowadziła kontrolę siedmiu podmiotów odpowiedzialnych za planowanie, przygotowanie oraz realizację inwestycji na drogach gminnych i powiatowych. Wykazała ona, że zarządcy dróg w większości prawidłowo realizowali powierzone im zadania, jednakże prowadzone inwestycje nie wpłynęły znacząco na poprawę stanu zarządzanej sieci drogowej.

REDAKCJA maj-czerwiec | 3 (62) 2022 Tekst otwarty

I Ogólnopolska Konferencja Drogowa - relacja z wydarzenia

W Poznaniu, 26 kwietnia br., odbyła się pierwsza Konferencja Drogowa pt. „Nowe wyzwania i standardy zarządzania drogami dla samorządów” zorganizowana przez naszą redakcję „Drogi gminne i powiatowe”. Wydarzenie miało miejsce w Dzień Drogowca i była to prawdziwa merytoryczna uczta dla drogowców! Ponad 120 uczestników, 14 profesjonalnych wystąpień oraz panel do wymiany doświadczeń – nie mogliśmy sobie wymarzyć świętowania jubileuszu 10-lecia istnienia czasopisma w lepszym gronie i atmosferze.

DAWID JASIŃSKI maj-czerwiec | 3 (62) 2022 Tekst otwarty

Dłuższa żywotność dróg i niższe koszty budowy – czy to możliwe?

Dzięki sieci dróg gminnych i powiatowych pojazdy uprzywilejowane, samochody ciężarowe i osobowe mogą dojechać do najmniejszych miejscowości. Takie drogi muszą wytrzymywać duże natężenie ruchu przez lata, aby skutecznie ewakuować, ratować życie, lecz przede wszystkim – umożliwiać codzienne przemieszczanie się mieszkańców. Nieodłącznym elementem procesu projektowania dróg jest aspekt ekonomiczny, szczególnie jeśli inwestor korzysta ze środków publicznych. Warto zatem przyjrzeć się dostępnym technologiom, które znacznie wydłużą trwałość nawierzchni dróg, optymalizując koszty ich budowy.