Warto Wiedzieć

Warto Wiedzieć

PATRYCJA JASIK marzec-kwiecień | 2 (79) 2025

DECYZJA NAKAZUJĄCA PRZYWRÓCENIE PASA DROGOWEGO DO STANU POPRZEDNIEGO – PRZESŁANKI WYDANIA, RELACJE DO INNYCH PRZEPISÓW I EGZEKUCJA

Myślę, że każdy zarządca drogi miał w swojej pracy do czynienia z sytuacją, w której zasadne byłoby nakazanie usunięcia obiektu znajdującego się bez zezwolenia w pasie drogowym. Z praktyki wiem, że skuteczne i zgodne z przepisami prowadzenie postępowania o nakazanie przywrócenia pasa drogowego do stanu poprzedniego wywołuje pewne trudności. Ponadto, co może nawet istotniejsze, problemy pojawiają się, gdy podmiot zobowiązany decyzją nie ma zamiaru dobrowolnie jej wykonać.

PATRYCJA JASIK styczeń-luty | 1 (78) 2025

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA NALEŻYTE UTRZYMANIE DRÓG W OKRESIE ZIMOWYM

To temat istotny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy nieraz pada marznąca mżawka i śnieg. Dochodzi wtedy do większej liczby wypadków, w tym spowodowanych śliską nawierzchnią jezdni i chodników. Dlatego niezwykle istotne jest przypomnienie, kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność za właściwe utrzymanie dróg i chodników i czy jest to ten sam podmiot, który winien utrzymywać w odpowiednim stanie przystanki komunikacji miejskiej.

PATRYCJA JASIK listopad-grudzień | 6 (77) 2024

ZASADY LOKALIZOWANIA PUNKTÓW DOSTĘPU BEZPRZEWODOWEGO O BLISKIM ZASIĘGU – KOLEJNE ZMIANY USTAWY O DROGACH PUBLICZNYCH

Ledwo zdążyliśmy ochłonąć i przyzwyczaić się do zmian, które wprowadzono w ciągu ostatnich dwóch lat w przepisach dotyczących dróg publicznych, w tym w ustawie o drogach publicznych [1] oraz w przepisach wykonawczych [2], a już ustawodawca szykuje kolejne zmiany. Na szczęście nie będzie ich zbyt wiele.

PATRYCJA JASIK styczeń-luty | 1 (72) 2024

ANALIZA I PODSUMOWANIE ZMIAN PRAWNYCH W BRANŻY DROGOWEJ

Wielu z nas ma zapewne wrażenie, że ostatnio trudno nadążyć za zmianami w branżowych przepisach, co wzbudza niepewność, czy dobrze nam znane procedury są wciąż aktualne. Odnosi się to także do ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, która przez ostatnich kilkanaście miesięcy była wielokrotnie nowelizowana. Oprócz zmian rangi ustawowej, wprowadzono także nowe przepisy wykonawcze, tj. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Co istotne, zgodnie z delegacją ustawową wydane zostały także Wzorce i standardy dotyczące przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania lub ochrony tych dróg (WiS).

REDAKCJA lipiec-sierpień | 4 (63) 2022

Proces inwestycyjny na drogach samorządowych – wyniki kontroli NIK

Podstawowym zadaniem zarządców dróg jest zapewnienie odpowiedniego stanu infrastruktury i organizacji ruchu w celu zagwarantowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Rzeszowie przeprowadziła kontrolę siedmiu podmiotów odpowiedzialnych za planowanie, przygotowanie oraz realizację inwestycji na drogach gminnych i powiatowych. Wykazała ona, że zarządcy dróg w większości prawidłowo realizowali powierzone im zadania, jednakże prowadzone inwestycje nie wpłynęły znacząco na poprawę stanu zarządzanej sieci drogowej.

REDAKCJA maj-czerwiec | 3 (62) 2022 Tekst otwarty

I Ogólnopolska Konferencja Drogowa - relacja z wydarzenia

W Poznaniu, 26 kwietnia br., odbyła się pierwsza Konferencja Drogowa pt. „Nowe wyzwania i standardy zarządzania drogami dla samorządów” zorganizowana przez naszą redakcję „Drogi gminne i powiatowe”. Wydarzenie miało miejsce w Dzień Drogowca i była to prawdziwa merytoryczna uczta dla drogowców! Ponad 120 uczestników, 14 profesjonalnych wystąpień oraz panel do wymiany doświadczeń – nie mogliśmy sobie wymarzyć świętowania jubileuszu 10-lecia istnienia czasopisma w lepszym gronie i atmosferze.