artykuł sponsorowany

ROLA WYŚWIETLACZY PRĘDKOŚCI W ZWIĘKSZENIU BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

Wybór może być prostszy, niż myślisz. Jako firma z branży bezpieczeństw ruchu drogowego niemal codziennie otrzymujemy telefony z pytaniem, co można w danym miejscu zrobić, by uspokoić ruch/obniżyć prędkość?

Posługując się zdobytą wiedzą akademicką, ale i wykorzystując wieloletnie doświadczenie w realizacji tego typu projektów, analizujemy konkretną sytuację i często zamiast kontrowersyjnych progów zwalniających czy wysepek zawężających polecamy radarowe wyświetlacze prędkości. Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest dla każdej społeczności kluczowym zagadnieniem, wpływającym na jakość życia mieszkańców i ich poczucie bezpieczeństwa. Władze lokalne odgrywają istotną rolę w jego poprawie, podejmując działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków i zwiększenie świadomości ruchu drogowego. Inwestycja w nowoczesne technologie, takie jak radarowe wyświetlacze prędkości, to jeden ze sposobów na skuteczne uspokojenie ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, a także zbudowanie pozytywnego wizeruneku władz wśród lokalnej społeczności.

Radar Evolis Vision przyczynia się do uspokojenia ruchu drogowego poprzez wyświetlanie rzeczywistej prędkości pojazdów, co umożliwia kierowcom natychmiastową korektę zachowań. Większe i bardziej czytelne cyfry oraz emotikony zwiększają świadomość kierowców o przekraczaniu dozwolonych prędkości, co skutkuje ich obniżeniem. W efekcie i dzięki temu oraz szybkiej reakcji na nadjeżdżające pojazdy radar znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Wzrost wysokości cyfr w radarach, poczynając od konkurencyjnego produktu 30 cm, przez Evolis Solution 34 cm, do nowego Evolis Vision 38 cm, znacząco wpływa na widoczność i czytelność wyświetlanych prędkości, co jest kluczowe dla skuteczności urządzenia w kontrolowaniu prędkości pojazdów i poprawie bezpieczeństwa drogowego. Większe cyfry w modelu Evolis Vision zwiększają zasięg widoczności danych o prędkości, co stanowi istotną przewagę nad konkurencyjnymi produktami. Przewaga Evolis Vision nad innymi wyświetlaczami na rynku wynika również z większych wymiarów emotikon, tekstu i dowolnie programowanych grafik, co zwiększa widoczność i czytelność z większej odległości. Ponadto szybsza reakcja radaru na nadjeżdżające pojazdy przekłada się na szybszą reakcję samego kierowcy.

Z roku na rok udoskonalając nasz produkt, wprowadzamy nowe rozwiązania. W 2023 r. wprowadziliśmy możliwość stosowania jeszcze większych paneli słonecznych (ze 100 W na 130 W) oraz zaawansowany system pozyskiwania energii słonecznej MPPT zapewniający wyższą efektywność działania w mniej słoneczne dni. Przewaga Evolis Vision wynika również z łatwości montażu, trwałej i odpornej na UV obudowy z ABS oraz poliwęglanowego zabezpieczenia wyświetlacza. Oprogramowanie kompatybilne z Windows, Android i iOS, które jest regularnie aktualizowane, dodatkowo podnosi wartość użytkową urządzenia, dostarczając statystyk ruchowych w obu kierunkach. Radar Evolis Vision to zaawansowane narzędzie, które służy burmistrzom, starostom i wojewodom do uspokojenia ruchu drogowego i poprawy bezpieczeństwa na drogach. Dzięki lepszej widoczności z dalszej odległości radar skutecznie przyciąga uwagę kierowców i zachęca ich do przestrzegania ograniczeń prędkości. To nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale także wzmacnia pozytywny wizerunek władz w oczach lokalnych społeczności, podkreślając troskę o bezpieczeństwo mieszkańców.

Wiemy już, że warto, ale gdzie stosować wyświetlacze prędkości? Otóż:

  • na odcinkach dróg i ulic o wzmożonym ruchu pieszych,
  • na odcinkach dróg i ulic o długich prostych, gdzie kierowcy łatwo wciskają mocniej gaz,
  • na odcinkach o udokumentowanych dużych liczbach wypadków,
  • na odcinkach, gdzie policja odnotowuje znaczącą liczbę przekroczeń dopuszczalnej prędkości.

Na całym świecie zainstalowano już ponad 20 tys. radarów Evolis. W naszym kraju pierwsze zainstalowane radary mają już 8 lat pracy za sobą. Do dziś działają bezawaryjnie. W całej Polsce zainstalowaliśmy w ostatnich latach 630 sztuk, co świadczy o zaufaniu do tej technologii. Nie na samym zaufaniu jednak opierają się setki decyzji o instalacji wyświetlaczy prędkości. Badania naukowe nad skutecznością radarowych wyświetlaczy prędkości przeprowadzono na Kanadyjskim Uniwersytecie McGill’a w Montrealu w 2018 r. Dowiodły one, że wyświetlacze prędkości rzeczywistej powodują redukcję prędkości między 16% a 21%, co znacząco pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze, szczególnie bezpieczeństwo pieszych i skutki ewentualnych wypadków.

Każde urządzenie BRD ma jednak swój zasięg działania. Jeśli na wjeździe do miejscowości, na obu jej końcach, ustawimy radary Evolis, uzyskamy redukcję prędkości na odcinku kilkuset metrów. A co się dzieje dalej? Trzeba kierowcy przypomnieć, że nadal ma jechać z właściwą prędkością. Do tego stosujemy miniradar EvoFlash, który powieszony nad znakiem B-33 – ograniczenie prędkości, ma formę lampy ostrzegawczej, a umieszczony w nim radar będzie błyskami upominał niesfornych kierowców – w ten sposób uzyskujemy efekt redukcji prędkości na dłuższych odcinkach. Można by w tym miejscu zastosować kolejny radar Evolis, ale EvoFlash jest o połowę tańszy, a przynosi bardzo dobre rezultaty jako „powtarzacz”. Zatem racjonalnie dobierajmy rozwiązania do konkretnej sytuacji. Inwestujmy w nowoczesne, trwałe technologie, takie jak radar Evolis Vision czy radar Evoflash o jednoznacznie pozytywnym odbiorze społecznym. Radary Evolis mają kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa i jakości życia w lokalnych społecznościach. 

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE