Gdy drzewa pokrywają się złocistymi liśćmi, zarządcy dróg – zamiast delektować się jesienną aurą – rozpoczynają przygotowania do zimy. Troska o zachowanie bezpieczeństwa na drodze nawet podczas gołoledzi i śnieżnych zawiei towarzyszy również naszej redakcji, dlatego we wrześniowym wydaniu „Dróg Gminnych i Powiatowych” nie mogło zabraknąć artykułu o drogowych stacjach pogodowych. Obszerny zestaw porad związanych z zimowym utrzymaniem dróg, a także gotowe kosztorysy i dokumentację publikujemy natomiast na płycie CD dołączanej do prenumeraty profesjonalnej czasopisma.
Powróćmy jednak do przebarwiających się liści, które przypominają także o bieżących zmianach prawnych – a przede wszystkim nowych przepisach związanych z ochroną drzew i krzewów. Jakie są zapisy nowej ustawy i na co należy zwrócić uwagę przy przeprowadzaniu procesu inwestycyjnego? Na te pytania odpowiada w swoim artykule Elżbieta Szafranko.
Przy realizacji inwestycji drogowych zachodzi zwykle potrzeba skorzystania z usług geodety, warto więc wiedzieć, jakiego zakresu prac od niego wymagać. O tym, jak współpracować z twórcą map od etapu projektowania począwszy, a na etapie budowy skończywszy pisze geodeta z wieloletnim doświadczeniem – Michał Krzyżański.
W dziale prawnym, który we wrześniowym wydaniu jest wyjątkowo obszerny, pojawił się także tekst o praktycznym wymiarze zmian związanych z tzw. kaskadowym przekazywaniem dróg. Właśnie weszły w życie nowe regulacje, które rozbudziły zarówno nadzieje, jak i obawy u zarządców dróg. Co naprawdę oznaczają zmiany? Po odpowiedź odsyłam do artykułu Marcina Krawczyka.
We wrześniowym wydaniu czasopisma poświęciliśmy też sporo miejsca na porady ekspertów i praktyków związane z oszczędzaniem oraz pozyskiwaniem nowych funduszy na budowę dróg. Wstępem do tematu inwestycji drogowych jest artykuł radcy prawnego – Damiana Michalaka, o finansowaniu budowy i utrzymania dróg w modelu PPP, za którego wdrożeniem przemawiają fundusze UE na lata 2014-2020. W tekście poświęconym inwestycjom w modernizację oświetlenia drogowego trzy samorządy lokalne dzielą się natomiast swoimi doświadczeniami związanymi z zamontowaniem latarni LED-owych oraz wykazują idące za tym oszczędności. Nie zabraknie także inspiracji z Katowic i praktycznych porad związanych z remontami nawierzchni betonowych.
Zamów prenumeratę