Aktualności

Harmonia w obliczu nowych technologii

Synergia pomiędzy innowacyjnymi technologiami a harmonijnym pięknem górskiej natury zapanowała w tym roku w Białce Tatrzańskiej za sprawą wydarzenia organizowanego przez firmę Intergraph. Forum Nowych Technologii, które trwało od 16 do 18 września, obejmowało aż 9 sesji tematycznych, panel dyskusyjny, warsztaty oraz liczne atrakcje. Uczestnikom przez cały czas towarzyszyły utwory Ennio Morricone, będące symbolami harmonii, która stała się hasłem przewodnim tegorocznego Forum.

Otwarcia konferencji, której temat przyciągnął ponad 130 osób, dokonał Dariusz Cieśla, od 1 lipca br. Dyrektor Zarządzjący spółki Intergraph Polska. Podkreślił on, że tegoroczne spotkanie będzie upływać pod znakiem harmonii, która ma się przejawiać w synchronicznych działaniach zmierzających do zrealizowania upragnionego celu. Kolejnym punktem programu było „9x10 min., czyli biegiem przez FNT 2015”, a więc blok stanowiący skrótową formę zapowiedzi tematyki poruszanej podczas wszystkich sesji. Jego nazwa nawiązywała również do tradycyjnego już „Biegu na Banię”, który odbył się 17 września. Uczestniczyło w nim ponad 30 geodetów oraz przedstawicieli firm zaproszonych na Forum.

Po aktywnie rozpoczętym poranku miłośnicy sportu oraz pozostali goście wybrali tematy sesji, w których zamierzali uczestniczyć. Najwięcej chętnych zgromadził blok poświęcony prawnym i technicznym aspektom wykorzystania map numerycznych, podczas którego zaprezentowano zarówno doświadczenia przedstawicieli samorządu, jak i firm z obszaru IT udostępniających swoje usługi geodetom pracującym w urzędach oraz opinie radcy prawnego.

 

Emocje z Targeo w tle

Podczas sesji wystąpił m.in. Ernest Augustowski z Urzędu Miasta Częstochowy, który już wcześniej opisywał swoje spostrzeżenia związane z prowadzeniem zasobu geodezyjnego i kartograficznego na łamach majowego „Magazynu Nowa Geodezja w Praktyce”. O funkcjonalnościach geoportali i usług przestrzennych oraz realizowaniu zaskakujących niekiedy oczekiwań ze strony klientów opowiedział natomiast Michał Kukułka z firmy Geosolution. Dużo emocji wzbudziło wystąpienie Krzysztofa Siewicza, radcy prawnego, który przybliżył uczestnikom aspekty prawne korzystania z publicznych zasobów informacji przestrzennej. Odniósł się m.in. do kwestii wykorzystywania danych publicznych przez portale internetowe i problematycznej kwestii wyświetlania na stronie informacji pochodzących z serwerów instytucji publicznych. Omówił też kontrowersyjny przypadek serwisu Targeo.pl, który udostępnia swoim użytkownikom możliwość przeglądania ortofotomapy opublikowanej na rządowym serwisie GUGIK-u. Zdaniem radcy racja leży w tym przypadku po stronie Targeo.pl, który nie publikuje, ani nie pobiera danych, lecz jedynie je wyświetla. Podczas sesji omówiono także specyfikę współpracy geodety reprezentującego przedsiębiorstwo prywatne

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 4  Strona 5  Strona 6

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

wrzesień-październik | 5 (22) 2015

Beton wałowany na drogi lokalne

Artykuł sponsorowany. Przed nami kolejne lata, podczas których Polska ponownie zamieni się w wielki plac budowy. Niewątpliwie środki z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 to wielka szansa na rozwój dla wielu przedsiębiorstw, obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury. W Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 GDDKiA zaplanowała aż 810 km dróg w technologii betonowej z ponad 2220 km wszystkich zaplanowanych do budowy. Niewątpliwymi atutami nawierzchni betonowych są ich zwiększona trwałość oraz niższe koszty w cyklu życia drogi – koszty nie tylko budowy danego odcinka, ale i koszty jego utrzymania.