Aktualności

Kompozytowa rewolucja na polskich drogach

Artykuł sponsorowany. Rok 2015. Infrastruktura drogowa dynamicznie się rozwija. Pomimo wielu dotacji unijnych i nakładów finansowych ze strony państwa na modernizacje, budowy i wykończenie dróg, stan większości z nich nadal pozostawia wiele do życzenia. Dotyczy to zarówno nawierzchni, jak i oświetlenia.

Przepisy o prawie energetycznym wskazują, że gminy będą ponosiły część kosztów związanych z oświetleniem dróg, które znajdują się na ich terenie, a to niemały wydatek w skali roku. Do kosztów za energię elektryczną dochodzą te związane z konserwacją i eksploatacją stalowych, betonowych i aluminiowych słupów oświetleniowych. Największym problemem na polskich drogach jest liczba wypadków. W 2014 roku zginęło ponad 3200 osób. Znaczący odsetek zdarzeń drogowych stanowiły zderzenia pojazdu ze słupem lub znakiem.

Naprzeciw powyższym problemom wychodzi polski producent – ALUMAST S.A. Firma istnieje na polskim rynku już 15 lat, a od 2008 roku specjalizuje się w produkcji słupów oświetleniowych wykonanych z kompozytów polimerowo- -szklanych. Najważniejszą cechą tego materiału jest niebywała wytrzymałość oraz min. 40-letnia(!) żywotność słupa. Wśród zalet słupów kompozytowych należy wymienić m.in.:

  • zaskakująco niską wagę – słup 9-metrowy wkopywany waży tylko 48 kg,

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

NINA KINITZ wrzesień-październik | 5 (22) 2015

Harmonia w obliczu nowych technologii

Synergia pomiędzy innowacyjnymi technologiami a harmonijnym pięknem górskiej natury zapanowała w tym roku w Białce Tatrzańskiej za sprawą wydarzenia organizowanego przez firmę Intergraph. Forum Nowych Technologii, które trwało od 16 do 18 września, obejmowało aż 9 sesji tematycznych, panel dyskusyjny, warsztaty oraz liczne atrakcje. Uczestnikom przez cały czas towarzyszyły utwory Ennio Morricone, będące symbolami harmonii, która stała się hasłem przewodnim tegorocznego Forum.