Wraz z nowym rokiem w zarządach dróg powstają plany związane z remontami nawierzchni oraz realizacją nowych inwestycji. Ustalany jest także całoroczny budżet na utrzymanie i modernizację dróg. Warto więc właśnie teraz pokusić się o dokonanie krótkiego przeglądu sposobów na zwiększenie oszczędności. Jednym z nich jest zainstalowanie efektywnego energetycznie oświetlenia i właśnie temu tematowi poświęcamy najwięcej miejsca w styczniowo-lutowym wydaniu naszego magazynu.
Zaczynamy od nakreślenia możliwości, jakie niesie za sobą wprowadzenie najbardziej efektywnego inteligentnego oświetlenia, które wpisuje się w coraz bardziej popularną koncepcję smart city. Wbrew utartym opiniom nie tylko duże miasta mogą być smart – na zmniejszenie rachunków oraz wzrost bezpieczeństwa i komfortu mogą (a nawet powinny) pozwolić sobie także niewielkie gminy. Dowodem są choćby 12,5-tysięczne Brzeziny (woj. łódzkie), które coraz odważniej przymierzają się do inteligentnych inwestycji.
O Brzezinach wspomnimy jednak szerzej przy innej okazji, ponieważ tym razem koncentrujemy się na metodach finansowania inwestycji oświetleniowych, wspominamy także o najczęstszych problemach, które dotykają zarządców dróg w związku z zaopatrzeniem w energię elektryczną oraz – tradycyjnie już – wskazujemy ich praktyczne rozwiązania.
Na dalszych stronach magazynu kontynuujemy temat cichych nawierzchni, tym razem jednak na przykładzie dróg betonowych. Radzimy także, w jaki sposób dbać o nawierzchnie bitumiczne, by zwiększyć ich trwałość.
Styczniowo-lutowe wydanie rozpoczyna temat inteligentnego oświetlenia, który jeszcze niedawno miał wydźwięk futurystyczny, lecz teraz zaczyna być realną możliwością, której wprowadzenie rozważa coraz więcej polskich samorządów. Drugim zagadnieniem dotyczącym przyszłości jest natomiast kwestia stref ekologicznych, która – choć coraz bardziej nagląca w obliczu katastrofalnego stanu powietrza w Polsce – nadal czeka na pozytywny finał. Tematyczną kontynuację tego artykułu stanowi tekst z zupełnie nowego działu – „W ogniu polemik”, którego autor prowadzi burzliwą polemikę ze znanym publicystą z Rzeczpospolitej. Jest on zarazem początkiem cyklu, którego celem będzie prezentowanie dobrych praktyk w zakresie inżynierii komunikacyjnej.
Zamów prenumeratę