Partnerstwo publiczno-prywatne w sferze efektywności energetycznej budzi zainteresowanie coraz większej liczby podmiotów publicznych. Po pierwszych sukcesach PPP w termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej gminy chętniej rozważają wykorzystanie formuły partnerstwa w obszarze modernizacji oświetlenia ulicznego.
Fundusze Unii Europejskiej przeznaczone na działania infrastrukturalne w latach 2007-2013 wydatnie wsparły budżety jednostek samorządu terytorialnego przy realizacji przedsięwzięć ważnych dla lokalnych społeczności. Nowa perspektywa finansowa na lata 2014-2020 również umożliwia pozyskanie zewnętrznego finansowania na szereg projektów. Problem w tym, że kondycja finansowa przeciętnej polskiej gminy nie jest zadowalająca, a realizacja projektów unijnych wymaga wniesienia wkładu własnego. Odpowiedzią na te potrzeby może być nawiązanie współpracy z partnerem prywatnym.
Od lat podnosi się, że sferą wymagającą natychmiastowych i gruntownych działań inwestycyjnych jest przestarzała i niedoinwestowana infrastruktura oświetleniowa, która funkcjonuje w gminach. Składające się na nią rozwiązania techniczne przestały być wydajne, co sprawia, że jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie nowocześniejszych i energooszczędnych urządzeń. Przykładowo – w wielu miejscach infrastruktura oświetleniowa korzysta ze starego typu żarówek, w których aż 90% dostarczanej energii zamienia się w ciepło, a tylko 10% jest pochłaniane na wytworzenie światła.
Na mocy Prawa energetycznego gmina ma obowiązek ponoszenia wszelkich kosztów związanych z budową, instalacją i funkcjonowaniem oświetlenia ulicznego. Co jednak ważne, dotyczy to wyłącznie punktów świetlnych, nie zaś całej infrastruktury oświetleniowej.
Jak oszczędzać energię w PPP?
Na czym polega partnerstwo publiczno-- prywatne w przypadku modernizacji oświetlenia ulicznego? Upraszczając – na specyficznej formule finansowania przedsięwzięcia nazywanej „finansowaniem z oszczędności”. Zasadniczą przyczyną popularności PPP w sferze efektywności energetycznej jest niewielka skala nakładów podmiotu publicznego konieczna do realizacji przedsięwzięcia. Współpraca partnerów polega na powiązaniu faktycznego wynagrodzenia wykonawcy z efektywnością działań modernizacyjnych, których dokonał. Podstawowa część wynagrodzenia partnera prywatnego pochodzi bowiem z oszczędności, które powstają wskutek wymiany opraw oświetleniowych lub w efekcie dalej posuniętej modernizacji całej infrastruktury.
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.