W bieżącym numerze postanowiliśmy poruszyć problematykę zwierząt na drogach i w obrębie pasa drogowego. Rozwijająca się infrastruktura drogowa powoduje, że odsetek kolizji z udziałem zwierząt wzrasta. Zapewnienie im przejścia odseparowującego je od ruchu drogowego przyczynia się z jednej strony do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, z drugiej – do ochrony wielu cennych gatunków. Jakie przejścia są optymalne dla danej grupy zwierząt? Czym kierować się przy ich wyborze na etapie projektowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w artykule otwierającym ten numer „Dróg Gminnych i Powiatowych”.
Stare przydrożne drzewa stanowią siedlisko dla dwóch chrząszczy objętych ścisłą ochroną – pachnicy dębowej i kozioroga dębosza. Oznacza to, że co do zasady drzew, w których bytują, nie wolno wycinać. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy bezpieczeństwo ruchu drogowego lub prace modernizacyjne wymagają usunięcia drzewa lub całego ich szpaleru? Nasz ekspert przedstawia sprawdzone rozwiązania, które umożliwiają wykonanie drogowcom niezbędnych prac w sposób chroniący owady, a tym samym bez naruszenia przepisów dotyczących ich ochrony.
Na łamach wrześniowo-październikowych „Dróg Gminnych i Powiatowych” porusza- my również tematykę projektowania i budowy zjazdów indywidualnych i publicznych w aspekcie prawnym. Dla drogowców stojących przed zadaniem budowy infrastruktury drogowej na terenach, gdzie zabudowa mieszkaniowa dopiero się rozwija, pomocne będzie omówienie zagadnień związanych z doborem parametrów geometrycznych dla ulic, a także artykuł poświęcony zastosowaniu geosyntetyków w budownictwie drogowym.
Jesienna aura nie rozpieszcza drogowców – ulewne deszcze powodują, że konieczne jest zadbanie o drożność kanalizacji drogowej. W artykule poświęconym pojazdom do ciśnieniowego mycia i czyszczenia kanałów ściekowych znajdą Państwo praktyczne porady, jak odprowadzać z jezdni nadmiar wody.
Pasjonatów maszyn drogowych z pewnością zainteresuje analiza porównawcza walców stalowych i ogumionych.
Na koniec kontynuujemy temat uszkodzonych drzew i wskazań do ich diagnozy – tym razem wszystko o uszkodzeniach spowodowanych przez człowieka i czynniki atmosferyczne.
Życzę przyjemnej lektury,
Monika Ślusarska
redaktor prowadząca
„Drogi Gminne i Powiatowe”
Zamów prenumeratę