W prowadzeniu bieżącej kontroli drzew ważne jest umiejętne diagnozowanie uszkodzeń i wad ich budowy oraz kształtu pod kątem przyczyn ich powstawania i wpływu na stan drzewa. Artykuł stanowi drugą część z cyklu wspomagającą prawidłową ocenę kondycji i wytrzymałości mechanicznej drzew.
Przyczyny powstania uszkodzeń drzew
Czynniki powodujące uszkodzenia drzew można zaklasyfikować do trzech grup. Są to:
- czynniki antropogeniczne (uszkodzenia mechaniczne, cięcia itp.),
- czynniki abiotyczne (wiatr, temperatura, śnieg, piorun, pożar),
- czynniki biotyczne (grzyby, owady, zwierzęta itp.).
Ponadto można mówić o cechach drzew i otoczenia sprzyjających powstawaniu uszkodzeń, a nawet prowadzących do złamania się czy wywrócenia drzewa.
Cechy drzew mające wpływ na wytrzymałość mechaniczną drewna (zarówno pozytywną, jak i negatywną) to: wady budowy, kształtu, pokrój drzew, relacja między częścią nadziemną i podziemną drzewa, a także właściwości gatunku związane z genetyczną odpornością na uszkodzenia.
Cechy siedliska, od których uzależniona jest stabilność drzew w podłożu i ich wytrzymałość na złamania, to ekspozycja wiatrowa, właściwości gleby oraz ukształtowanie terenu .
W artykule omówione zostaną dwie pierwsze przyczyny uszkodzeń drzew. Wpływ czynników biotycznych na drzewa, a także zgnilizny i owocniki grzybów w diagnozie drzew stanowić będą tematykę kolejnego artykułu na łamach „Dróg Gminnych i Powiatowych”.
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.