Po zakończeniu sezonu zimowego i nadejściu wczesnowiosennego okresu istotną kwestią jest naprawa nawierzchni dróg. Wraz z ustępującym śniegiem i lodem pojawiają się widoczne uszkodzenia, i ubytki w jezdni. Z tego względu w tym wydaniu skupiliśmy uwagę na utrzymaniu dróg po zimowym sezonie.
W tym kontekście polecamy Państwa uwadze artykuł dr. inż. Michała Stawowiaka, poświęcony mobilnym recyklerom stosowanym do napraw nawierzchni dróg. Autor zagłębia się w kwestie techniczne, precyzyjnie opisując sposób działania i wyposażenie wspomnianych maszyn. Ponadto w swym drugim artykule ekspert porusza tematykę sprzętu wykorzystywanego do pozimowych zabiegów higieniczno-sanitarnych. W tym przypadku warto wyróżnić zamiatarki elewatorowe oraz podciśnieniowe. Odpowiednie wyposażenie jest niezbędne w celu przywrócenia stanu dróg sprzed zimowego sezonu.
Pozostając w danej tematyce, nie mogliśmy również pominąć kwestii konserwacji i serwisu oświetlenia po okresie zimowym. Był to czas, kiedy mogło dojść do uszkodzeń różnych komponentów oświetlenia, jak: słupy lub urządzenia emitujące światło. Warto mieć na uwadze, iż niekiedy konieczne mogą być remonty oświetlenia po zimie. Stąd zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi zasadami postępowania zakupowego na modernizację oświetlenia. Tej tematyce poświęcono dwa artykuły, w których nasz ekspert przedstawia wątpliwości, jakie mogą towarzyszyć gminom w przypadku realizacji projektów objętych dofinansowaniem.
Ponadto w tym wydaniu kontynuujemy temat dotacji na drogi samorządowe. Jednak tym razem uwaga zostaje skupiona na procedurze składania wniosku w ramach Rządowego Funduszu Dróg. Opracowaniu towarzyszą praktyczne przykłady, w których ekspert odpowiada na istotne pytania. Dotyczą one m.in. zawartości ogłoszenia o naborze wniosków, kryteriów stosowanych przez komisję w stosunku do wniosku czy potencjalnej zmiany listy zadań powiatowych i gminnych podlegających dofinansowaniu.
Nie brak również ciekawego opisu przypadków. Poruszony został problem podwyższonego zawilgocenia w nawierzchni drogowej, co skutkowało przebudową fragmentu jednej z dróg gminnych. Artykuł urozmaicono o szczegółowe schematy oraz tabele zawierające dane odnośnie do warstw w otworach badawczych. Wszystko po to, aby czytelnik mógł zapoznać się dogłębnie z przedstawioną sytuacją.
Z życzeniami owocnej lektury redakcja „Drogi Samorządowe”
Zamów prenumeratę