Gdy na drzewach pojawiają się kasztany, dla zarządców dróg rozpoczyna się czas jesiennych prac utrzymaniowych: przycinania gałęzi, koszenia traw na poboczach, naprawiania nawierzchni oraz sprzątania liści ścielących się na drogach. Przyroda bywa jednak kapryśna i nawet pomimo starań może się zdarzyć, że wilgotna i zanieczyszczona resztkami roślin nawierzchnia stanie się przyczyną wypadku drogowego. Czy w takiej sytuacji odpowiedzialność za powstałe szkody spoczywa na zarządcy dróg? I czy istnieje sposób na zminimalizowanie ryzyka wypłaty odszkodowania? Na te pytania odpowiedzą nasi prawnicy, którzy również doradzą Państwu, w jaki sposób korzystnie ubezpieczyć sprzęt stosowany w drogownictwie.
Sama znajomość prawa nie wystarczy jednak wtedy, gdy musimy zadbać o prawidłowe utrzymanie skrajni w obszarach leśnych, w których gałęzie stanowią potencjalne zagrożenie dla użytkowników drogi. Jakie maszyny mogą nam pomóc utrzymać przejezdność dróg leśnych? Zachęcam do poszukania odpowiedzi w artykule naszego eksperta od maszyn drogowych. Stanowi on fragment cyklu złożonego z czterech tekstów, którego pozostałe części są dostępne dla czytelników korzystających z prenumeraty profesjonalnej. O tym, że artykuł ma swoje rozszerzenie, sygnalizujemy zamieszczając przy nim ikonkę płyty i komputera. Oznacza ona, że więcej materiałów znajdą Państwo na płycie CD oraz na stronie www.drogigminneipowiatowe.pl.
A co jeszcze pojawi się w aktualnym wydaniu czasopisma? Będą to m.in. praktyczne wskazówki związane z ocenianiem wykonawców po nowelizacji Prawa zamówień publicznych, pomysły na powtórne wykorzystanie odpadów budowlanych w drogownictwie oraz za i przeciw stosowaniu cementów w drogowych nawierzchniach sztywnych.
Zachęcam do lektury,
Nina Kinitz
Redaktor naczelna
„Drogi Gminne i Powiatowe”
Zamów prenumeratę