Prawne Zeszyty Drogowe

Jesienne utrzymanie dróg oczami prawnika w pytaniach i odpowiedziach

Podczas realizowania zadań związanych z bieżącym utrzymaniem dróg zarządcy niejednokrotnie stają przed wyzwaniami natury prawnej. Najczęstsze dylematy dotyczą wypłaty odszkodowań dla kierowców oraz zakresu odpowiedzialności za utrzymanie bezpieczeństwa na drodze, lecz pojawiają się także inne problemy. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Pytanie

Samochód osobowy podczas jesiennej przejażdżki wpadł w poślizg na stojącej na drodze wodzie. Woda nie została odprowadzona studzienką kanalizacyjną i zalegała na drodze. Czy właściciel samochodu może rościć w stosunku do zarządu dróg odszkodowanie za powstałe w jego aucie szkody?

Odpowiedź

TAK. Zarząd dróg, a pośrednio i jego ubezpieczyciel, odpowiada na zasadzie winy, na co wskazuje Kodeks cywilny (dalej K.c.) w art. 415 poprzez stwierdzenie, że obowiązany do naprawienia szkody jest ten, kto wyrządził szkodę innej osobie na skutek swojego działania lub zaniechania. Oznacza to, iż obowiązek naprawienia szkody powstaje jedynie w razie

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 48  Strona 49  Strona 50  Strona 51  Strona 52  Strona 53

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MARCIN KRAWCZYK wrzesień-październik | 5 (28) 2016

Jak zminimalizować ryzyko wypłaty odszkodowania? Praktyczne porady prawne

Okres jesienny to dla drogowców przede wszystkim czas przygotowań do utrzymania zimowego. Ze względu na specyfikę tej pory roku, jesień to dla zarządców dróg także wyzwanie związane z bieżącymi robotami utrzymaniowymi. Pojawiające się trudności i problemy drogowe mogą stanowić dobry sprawdzian przed wymagającymi jeszcze większego zaangażowania zadaniami realizowanymi zimą.

DAMIAN MICHALAK wrzesień-październik | 5 (28) 2016

Zamówienia publiczne po zmianach. Jak dokonać oceny wykonawców po nowelizacji?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych, implementująca do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijne, obowiązuje już od 28 lipca 2016 r. Przed zamawiającymi wykonawcami ogromne wyzwanie, zmiany w procedurach są bowiem niezwykle zaawansowane. Dotyczą m.in. sposobu oceny podmiotowej wykonawców. Jak zatem oceniać oferty zgodnie z nowym porządkiem prawnym?