Temat Numeru

Jak zadbać o drogi jesienią? Praktyczne porady

Choć wielu zarządców zaczyna już przygotowywać się do prac z zakresu zimowego utrzymania dróg, to również obecna pora roku stawia przed nimi wyzwania związane z regularnym oczyszczaniem nawierzchni z opadłych liści oraz gałęzi drzew i krzewów. Jakie maszyny sprawdzą się najlepiej pomiędzy schyłkiem lata a początkiem zimy?

Najważniejszym zadaniem zarządcy dróg jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom drogi – zarówno kierowcom samochodów oraz rowerzystom, jak i pieszym. Aby tego dokonać, konieczne jest bieżące utrzymywanie nawierzchni w dobrym stanie, co nie oznacza jedynie regularnego przeprowadzania napraw i remontów, lecz także oczyszczanie wierzchniej warstwy drogi. Jesienią zaś nawierzchnia pokrywa się zarówno liśćmi, kasztanami oraz wodą zbierającą się w kałuże, jak i gałęziami drzew, które osłabione porywistymi wiatrami, odrywają się od pni i spadają na jezdnię, uszkadzając przy tym pojazdy. Możemy temu jednak w dużym stopniu zapobiegać, dokonując regularnych przeglądów przydrożnych zadrzewień oraz usuwając konary grożące złamaniem. Po zakończeniu prac pielęgnacyjnych pojawia się jednak zwykle pytanie, co zrobic ze ściętymi gałęziami? Jest na to prosty sposób.

Rębak – pomocnik zarządcy dróg

Powiatowi oraz gminni zarządcy dróg coraz częściej uwzględniają w swoich planach zakup rębaków. Skąd nagła popularność tych urządzeń? Wynika ona przede wszystkim ze względów praktycznych, maszyny te umożliwiają bowiem szybkie zredukowanie dużej ilości gałęzi zalegających na poboczach do stosu złożonego z niewielkiego zrębka, którego średnica wynosi

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 3  Strona 4  Strona 5  Strona 6  Strona 7

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MARCIN KRAWCZYK wrzesień-październik | 5 (28) 2016

Jak zminimalizować ryzyko wypłaty odszkodowania? Praktyczne porady prawne

Okres jesienny to dla drogowców przede wszystkim czas przygotowań do utrzymania zimowego. Ze względu na specyfikę tej pory roku, jesień to dla zarządców dróg także wyzwanie związane z bieżącymi robotami utrzymaniowymi. Pojawiające się trudności i problemy drogowe mogą stanowić dobry sprawdzian przed wymagającymi jeszcze większego zaangażowania zadaniami realizowanymi zimą.

DAMIAN MICHALAK wrzesień-październik | 5 (28) 2016

Zamówienia publiczne po zmianach. Jak dokonać oceny wykonawców po nowelizacji?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych, implementująca do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijne, obowiązuje już od 28 lipca 2016 r. Przed zamawiającymi wykonawcami ogromne wyzwanie, zmiany w procedurach są bowiem niezwykle zaawansowane. Dotyczą m.in. sposobu oceny podmiotowej wykonawców. Jak zatem oceniać oferty zgodnie z nowym porządkiem prawnym?