Z pewnością nie wszyscy Czytelnicy wiedzą, że w ciągu ostatnich 20 lat powstało w Polsce 110 km autostrad i dróg ekspresowych w technologii betonowej, a dodatkowo samorządy zauważyły, że beton to także bardzo dobre rozwiązanie dla dróg lokalnych. Stowarzyszenie Producentów Cementu szacuje, że w Polsce wybudowano koło 1500 kilometrów takich dróg, a rocznie powstaje około 150 kilometrów betonowych dróg samorządowych. Ten trend i dane skłoniły nas do przygotowania specjalnego dodatku „Beton i kruszywa w budowie dróg” w tym numerze czasopisma. W wydaniu oddajemy głos ekspertom zajmującym się konstrukcją i utrzymaniem dróg z nawierzchnią betonową.
Zapraszamy także do zapoznania się z przeglądem najnowszych inwestycji drogowych w regionie Wielkopolski. Wśród nich znajdują się projekty, takie jak droga wojewódzka nr 441 w gminach Kołaczkowo i Miłosław, DW 260 w Gnieźnie oraz budowa obwodnicy Gostynia. Warto również wspomnieć o efektownej kładce dla pieszych i rowerzystów, oddanej w lipcu w Czerwonaku. Ta imponująca konstrukcja łączy gminę Czerwonak, Suchy Las i Poznań, stanowiąc przykład udanych inwestycji współfinansowanych także przez środki unijne.
W tym numerze kontynuujemy cykl poświęcony diagnostyce stanu nawierzchni dróg, skupiając się na dwóch kluczowych aspektach komfortu i bezpieczeństwa użytkowania: pomiarach równości podłużnej i poprzecznej nawierzchni. Brak odpowiedniej równości nawierzchni ma bezpośredni wpływ na odczuwalny komfort podróży i jest jednym z głównych problemów związanych z degradacją nawierzchni dróg. Warto poznać metody pomiaru równości nawierzchni oraz skuteczne sposoby oceny wyników tych pomiarów.
Nie mogło również zabraknąć aktualnych informacji prawnych dotyczących dróg. Wspominamy o ustawie znajdującej się obecnie w finalnym etapie procesu legislacyjnego (z dnia 13 lipca 2023 r.) dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z nabywaniem gruntów użytkowanych przez gminy jako drogi publiczne. Nowa ustawa zakłada, że nabycie tych gruntów przez gminy spowoduje ich uznanie za drogi gminne. Jakie implikacje prawne i finansowe będą się wiązać z tym procesem dla gmin? Serdecznie zapraszamy do lektury naszego czasopisma, w nadziei, że znajdą Państwo odpowiedzi na to pytanie oraz wiele innych interesujących informacji.
Pozdrawiam serdecznie
Magdalena Wróbel
Redaktor prowadząca
„Drogi Gminne i Powiatowe”
Zamów prenumeratę