Jak powstaje kruszywo sztuczne i jakie znaczenie proces ten ma dla rozwoju społecznego i ekologicznego naszego kraju?
Wiktor Mokrzycki, wiceprezes Mo-BRUK-u:
W Polsce w wyniku spalania odpadów przemysłowych, osadów ściekowych, odpadów medycznych i komunalnych powstają popioły, pyły i żużle (drobno i gruboziarniste materiały odpadowe). Z odpadów przemysłowych i odpadów powstających w wyniku termicznego przetwarzania są produkowane pełnowartościowe kruszywa sztuczne. Działanie takie jest ważną częścią gospodarki o obiegu zamkniętym, bardzo istotną dla ochrony środowiska naturalnego, ponieważ wytwarzane z odpadów kruszywo w wielu aplikacjach zastępuje kruszywo naturalne, co wpływa na zmniejszenie ilości wydobywanych i wytwarzanych kruszyw naturalnych, czyli ogranicza bezpośrednią ingerencję w środowisko.
Jednocześnie zagospodarowywane są niebezpieczne odpady przemysłowe i niebezpieczne odpady, powstające ze spalania trudnych do zdeponowania w środowisku naturalnym. Unika się w ten sposób koncentracji odpadów niebezpiecznych poprzez składowanie ich w jednym miejscu. Uwzględniając rosnącą liczbę profesjonalnych spalarni wolumen tych odpadów niebezpiecznych z termicznego przetwarzania wzrośnie z obecnych 124 tys. ton, do ok. 250 tys. ton w perspektywie 5-8 lat. Zatem rozwijanie umiejętności ich przetwarzania w gospodarce jest krytyczne dla rozwoju społeczno-ekologicznego Polski.
GDZIE KRUSZYWO SZTUCZNE ZNAJDUJE ZASTOSOWANIE I JAKIE MUSI SPEŁNIAĆ NORMY?
Jednym z możliwych zastosowań jest wykorzystanie sztucznego kruszywa do budowy dróg. Sztuczne kruszywo powinno wtedy spełniać wymagania stawiane kruszywom drogowym przeznaczonym określonym elementom konstrukcji drogi i podłoża drogowego. Jednakże do budowy dróg mogą być używane te kruszywa sztuczne, które spełniają wymagania normowe lub uzyskały dopuszczenie na podstawie Krajowej Oceny Technicznej wydanej przez Jednostkę Oceny Technicznej. Do grupy istotnych wymagań stawianych sztucznym kruszywom przez Jednostki Oceny Technicznej należą kryteria dotyczące wypłukiwania z nich substancji chemicznych, przede wszystkim zawierających jony siarczanowe, chlorkowe, sodu lub potasu. Kruszywa wytwarzane przez Mo-BRUK spełniają wymagania normy PN-EN 13242.