Zima w tym roku „zaskoczyła” drogowców wyjątkowo ładną i sprzyjającą aurą. Z pewnością wszyscy zarządcy, nie zważając na ten fakt, trzymają rękę na pulsie, a służby drogowe są w pełnej gotowości, by wraz z pierwszym śniegiem ruszyć w teren.
W wydaniu styczniowym „Dróg Gminnych i Powiatowych” prezentujemy na przykładzie powiatu poznańskiego standardy realizowania zadań związanych z zimowym utrzymaniem dróg przez Zarząd Dróg Powiatowych.
W niniejszym numerze specjalista omawia nowe wytyczne dotyczące wymagań technicznych WT1 i WT2 na rok 2014, celem jest poprawa jakości mieszanek, z których wykonywane są drogi w Polsce. Do tego tematu nawiązuje także felieton na temat zimowego utrzymania dróg. Swoje spostrzeżenia dotyczące stosowanych materiałów oraz ich wpływu na środowisko poddaje ocenie Zakład Utrzymania Dróg – specjalistyczna firma zajmującą się generalną dystrybucją preparatów do zimowego utrzymania dróg.
W prenumeracie profesjonalnej Czytelnicy otrzymują pierwszą z cyklu płytę „Kontrole po zimie” – Obowiązki Zarządcy, procedury, kosztorysy oraz wymagana dokumentacja.
W dziale warto wiedzieć ekspert omówił raport NIK dotyczący kontroli dróg samorządowych. Istotne nieprawidłowości zawarte w ocenie Najwyższej Izby Kontroli budzą refleksję nad koniecznością konfrontacji wyników kontroli ze stanem faktycznym, odpowiedzialność w tym zakresie leży po stronie zarządców dróg. W podsumowaniu autor konkluduje, że w raporcie zauważono pozytywną tendencję zwiększenia bezpieczeństwa na drogach publicznych.
W Nowym Roku kończymy cykl poświęcony międzynarodowym regulacjom zawartym w FIDIC. Prezentujemy ostatni temat związany z warunkami stosowania tychże procedur oraz wątpliwości łączących się z ich kompatybilnością z prawem krajowym.
Czekamy także na Państwa propozycje tematów, które moglibyśmy opublikować na naszych łamach. Zachęcamy do nawiązania stałej współpracy Zarządy Dróg Powiatowych i wydziały dróg mieszczące się w gminach.
Zamów prenumeratę