Gdzie ten parking? To problem nie tylko wielu kierowców, ale i podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie użytkownikom dróg odpowiedniej liczby miejsc postojowych. Niestety obowiązujące przepisy prawne w zakresie projektowania parkingów nie odpowiadają rzeczywistym potrzebom kierowców. Czym kierować się przy lokalizacji parkingu? Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu? Jaką nawierzchnię i sposób oznaczenia miejsc postoju wybrać? Jakie parametry powinno mieć miejsce postojowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w artykule otwierającym ten numer „Dróg Gminnych i Powiatowych”.
Pytanie, jak pozbyć się śniegu z drogi, spędza sen z powiek niemalże wszystkim zarządcom oraz podmiotom odpowiedzialnym za utrzymanie dróg w sezonie zimowym. Nasz ekspert dzieli się sprawdzonymi rozwiązaniami zwiększającymi przejezdność dróg i bezpieczeństwo ich użytkowników podczas opadów śniegu. Oprócz odśnieżania i uszorstniania ważny jest sposób magazynowania środków, których używa się w celu zapewnienia przejezdności dróg i ulic. O zaletach posiadania magazynu na sól i piasek, a także inne środki chemiczne wykorzystywane do posypywania jezdni zimą przeczytają Państwo w artykule poświęconym magazynowaniu środków uszorstniających.
Praktyka wskazuje, że raz na jakiś czas warto odświeżyć i uporządkować wiedzę wykorzystywaną w codziennej pracy, dlatego w bieżącym numerze w dziale Prawne zeszyty drogowe oprócz omówienia kwestii odszkodowania związanego z nabywaniem nieruchomości pod drogi znajdą Państwo omówienie historyczno-prawnego rozwoju współczesnej polskiej służby drogowej wraz ze zwięzłym wykazem zadań zarządców dróg wynikających z ustawy o drogach publicznych i przepisów wykonawczych. Przypominamy także podstawowe określenia i pojęcia prawne odnoszące się do dróg, a więc definicje drogi publicznej, jej funkcje oraz podział na kategorie i klasy dróg.
Na łamach listopadowo-grudniowego wydania „Dróg Gminnych i Powiatowych” powracamy do tematyki dróg betonowych – tym razem udowadniamy, że wbrew stereotypowym opiniom drogi betonowe nie muszą być ani droższe, ani bardziej hałaśliwe niż drogi o nawierzchni bitumicznej, a stanowią doskonałe rozwiązanie w przypadku dróg zamiejskich.
Na koniec kolejny artykuł z cyklu poświęconego uszkodzonym drzew i wskazaniom do ich diagnozy – w tym numerze między innymi o tym, jak ocenić ryzyko złamania się lub upadku drzewa objętego zgnilizną, które gatunki drzew są stosunkowo odporne na działanie grzybów i które z grzybów są najbardziej niebezpieczne dla statyki drzewa.
Zachęcam do lektury,
Monika Ślusarska
redaktor prowadząca
„Drogi Gminne i Powiatowe”
Zamów prenumeratę