Wiosną przyroda budzi się do życia, a drogowcy nabierają nowej energii do przeprowadzania remontów dróg, usuwania pozostałości po zimowym odśnieżaniu oraz realizowania inwestycji drogowych. Decyzje związane z modernizacją infrastruktury drogowej owocują jednak często powstaniem wielu dylematów, związanych z wyborem optymalnej technologii, materiałów budowlanych lub sposobem przeprowadzenia prac wykonawczych. Czym należy się kierować, by znaleźć najlepsze rozwiązanie? To właśnie na to pytanie odpowiadamy na łamach marcowo-kwietniowych „Dróg Gminnych i Powiatowych”.
W pierwszej kolejności rozstrzygamy, czy warto zbroić nawierzchnie betonowe oraz jak w praktyce odtwarzać nawierzchnie dróg wykonanych z betonu. Następnie doradzimy, jak przeprowadzić przebudowę sieci uzbrojenia terenu w związku z realizacją inwestycji drogowych i na co należy zwrócić uwagę, by zaplanować infrastrukturę rowerową adekwatną do potrzeb regionu.
Choć wiosna sprzyja remontom i nowym inwestycjom, to nie wszyscy zarządcy dróg dysponują budżetem pozwalającym na imponujące realizacje. Każdy z nich uczestniczy jednak w wiosennych porządkach i zmaga się z problemem usunięcia materiału uszorstniającego, który po zimie zalega na drogach i poboczach. Aby ułatwić to zadanie, zamieszczamy praktyczne wskazówki, dotyczące wyboru sprzętu i techniki do efektywnego zamiatania oraz mycia nawierzchni. Dołączamy też porady na temat optymalnych sposobów wykorzystania maszyn drogowych na wiosnę oraz zasad właściwego rozliczania odwróconego VAT-u, których interpretacja jest nadal problematyczna dla branży drogowej.
W wiosennym wydaniu „Dróg Gminnych i Powiatowych” każdy zarządca znajdzie wiedzę odpowiednią do swoich potrzeb. Mam nadzieję, że magazyn dostarczy inspiracji również Państwu,
Nina Kinitz
Redaktor naczelna
„Drogi Gminne i Powiatowe”
Zamów prenumeratę