Wydana przez organ administracji publicznej decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, zawiera fakultatywnie ustalenia dotyczące obowiązku budowy lub przebudowy sieci uzbrojenia terenu. Jakie wynikają z tego tytułu dwa podstawowe obowiązki zarządcy drogi dotyczące gospodarowania nieruchomościami?
Wpis do działu III księgi wieczystej
Często bywa tak, zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji drogowych, że przebudowy sieci uzbrojenia terenu dokonuje się na nieruchomościach zlokalizowanych poza projektowanymi pasami drogowymi. Oznacza to, że działki ewidencyjne wchodzące w skład takich nieruchomości nie przechodzą z urzędu na rzecz Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego, tylko pozostają przy dotychczasowym właścicielu. Pomimo tego, iż zarządca drogi nie uzyskuje do takich nieruchomości trwałego zarządu, jest zobligowany do dokonania w księdze wieczystej (KW) stosownego wpisu. Podstawę do dokonania wpisu w dziale III księgi wieczystej o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości stanowi decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (zrid) mająca walor ostateczności. Dobrym obyczajem jest, aby przed złożeniem wniosku o wpis do KW poinformować o tym fakcie właściciela nieruchomości oraz przekazać informację o przebiegu projektowanej przebudowy (kolizji), o tym, kto będzie bezpośrednim wykonawcą robót i o adresie Biura Budowy.
Księgi wieczyste są jawne i prowadzi się je w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości, ujawnione w księdze wieczystej, ma pierwszeństwo przed takim prawem nieujawnionym. Co istotne, o pierwszeństwie ograniczonych praw rzeczowych wpisanych do księgi wieczystej rozstrzyga chwila, od której liczy się skutki dokonanego wpisu.
Zarządca wnioskuje o wpis ograniczenia na znormalizowanym formularzu KW-WPIS. Do wniosku należy załączyć:
- decyzję organu administracji publicznej o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej,
- opcjonalnie, decyzję organu administracji publicznej II instancji,
- pełnomocnictwo osoby upoważnionej do podpisania wniosku,
- wypis i wyrys z operatu ewidencyjnego dotyczący właściwych działek ewidencyjnych,
- wyrys z planu sytuacyjnego z zaznaczanym obszarem ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości.
Poniżej przykład wniosku o dokonanie wpisu do działu III księgi wieczystej
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.