Tuż po wejściu w życie zapisów tzw. ustawy antysmogowej w stolicy przyspieszyły prace nad stworzeniem skutecznych narzędzi do zapewnienia mieszkańcom czystego powietrza. Warszawskie pomysły na walkę ze smogiem zakładają m.in., że w przypadku wykrycia zbyt wysokiej emisji zanieczyszczeń na ulicę wyjadą polewaczki, rozpoczną się zmasowane kontrole ciężarówek, a kierowcy będą mogli przesiąść się do darmowych środków komunikacji.Wreszcie! Warszawa jest jednym z pierwszych miast, które opracowują plan zdecydowanych działań mających na celu poprawę jakości powietrza, Miejmy nadzieję, że jej śladem pójdą kolejne, w których problem smogu wcale nie jest mniejszy.
Dlaczego walka z zanieczyszczonym powietrzem jest konieczna? Wyjaśniamy to w artykule rozpoczynającym listopadowo-grudniowe wydanie naszego magazynu. Bazując na przykładzie Krakowa opisujemy zagrożenia wynikające z emisji smogu, lecz także wskazujemy praktyczne rozwiązania na rzecz ochrony powietrza, możliwe do zrealizowania przez każdego zarządcę dróg.
Oprócz przepisów poświęconym redukcji niskiej emisji „ustawa antysmogowa” zawiera również zapisy dotycząca hałasu, nie mogło zatem zabraknąć tego tematu i na naszych łamach. W najnowszym wydaniu obszernie opisujemy najskuteczniejsze sposoby zmniejszania liczby decybeli na polskich drogach – zarówno poprzez stosowanie cichych nawierzchni bitumicznych oraz ekranów akustycznych, jak i innych, mniej znanych rozwiązań.
Ostatnie tygodnie jesieni to nie tylko czas przygotowania dróg do zimy, lecz również okres, w którym doszło do wielu dynamicznych zmian prawnych. Dotyczą one m.in. znaków i sygnałów drogowych oraz realizowania inwestycji drogowych na nowych zasadach po 27 października br. Zachęcam do lektury Prawnych Zeszytów Drogowych, w których znajdą Państwo wyczerpujące informacje na temat aktualnych przepisów.
A na deser polecam rozmowę z Piotrem Hamarnikiem z ZIKIT-u w Krakowie, który opowie o możliwościach zastosowania dronów w drogownictwie. Jak drony pomagają krakowskim urzędnikom w codziennej pracy, ile kosztuje ich zakup i utrzymanie oraz kiedy ich praca będzie najbardziej skuteczna – tego wszystkiego dowiedzą się Państwo z najnowszego, jeszcze pachnącego drukiem wydania „Dróg Gminnych i Powiatowych”.
Zamów prenumeratę