Warto Wiedzieć

STAROGARD OŚWIETLONY NA MEDAL

Sposób i jakość oświetlenia dróg i terenów publicznych w Starogardzie Gdańskim docenił Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego w Warszawie. W lutym 2020 r. miasto otrzymało I nagrodę w konkursie na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2019 roku”. Stolica Kociewia laury zdobyła również za innowacyjne oświetlenie parku miejskiego, dworca PKP i zimowe iluminacje.

- Miasto jest jak żywy organizm. Tworzą je mieszkańcy, którzy potrzebują mocnej i silnej tkanki miejskiej, by prawidłowo funkcjonować. Dlatego w zrównoważonym rozwoju miasta postawiliśmy na budowę nowych dróg i poprawę istniejącej infrastruktury. Celem podejmowanych w tym zakresie przedsięwzięć jest poprawa bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. To są nasze priorytety – podkreśla prezydent miasta Janusz Stankowiak

 

W 2018 roku miasto wymieniło ponad 2700 energochłonnych i nieefektywnych opraw sodowych na oprawy wykonane w technologii LED. Dzięki unijnemu dofinansowaniu ponad 80% ulic w mieście oświetlają nowoczesne lampy, które nie tylko zużywają mniej energii elektrycznej, emitują mniej CO2 przez co zmniejszają koszty utrzymania, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo i zwiększają zadowolenie lokalnej społeczności.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

JAROSŁAW ROKITA wrzesień-październik | 5 (52) 2020

RODZAJE KONSTRUKCJI NAWIERZCHNI DROGOWYCH- JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ PRZY BUDOWIE DRÓG GMINNYCH I POWIATOWYCH

W ostatnich latach została przełamana monokultura w zakresie stosowanych przy budowie dróg technologii nawierzchni. Dominujące na polskich drogach nawierzchnie podatne nie są już jedynym nasuwającym się wyborem, poprawiła się świadomość co do możliwości stosowania innych rozwiązań.

KRZYSZTOF CHLIPALSKI wrzesień-październik | 5 (52) 2020

DROGA - DROGA CZY TANIA. DOBRY PROJEKT KONSTRUKCJI NAWIERZCHNI

Na wstępie – tytułem wprowadzenia – zajmując się tylko drogą kołową «drogą dla pojazdów» – rozważania:

  • czy nazwa „droga” przyjęła się dlatego, że jej wykonanie jest drogie, a nie tanie;
  • czy naprawdę nie stać nas na dobre drogi, bo są drogie;
  • co możemy zrobić, aby mieć dobre tanie drogi;
  • czy tania droga w realizacji/budowie musi być droga w utrzymaniu;
  • co zrobić, by tania droga w realizacji/budowie była dobra i tania w eks­ploatacji.