Rozpoczyna się właśnie okres koszenia traw w obszarze pasa drogowego. Podpowiadamy, jaką kosiarkę wybrać, by optymalnie wykorzystać jej możliwości. Pasy zieleni wzdłuż dróg upiększają krajobraz, poprawiają funkcjonowanie ekosystemu miejskiego, oczyszczają powietrze i łagodzą mikroklimat dróg, ale tylko pod warunkiem, że są zadbane.
Wstęp
Koszenie trawy oraz chwastów na poboczach i skarpach dróg jest niezbędne zarówno ze względu na estetykę, jak i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zwarta darń na poboczach odgrywa pozytywną rolę, ponieważ je wzmacnia, a wytworzeniu darni sprzyja częste koszenie trawy ułatwiające jej rozkorzenienie. Koszenie zapobiega również rozsiewaniu się chwastów, co pozwala na ograniczenie stosowania środków chwastobójczych ze względu na zasiewy sąsiadujących z drogą obszarów.
Koszenie traw na skarpach i w pasach drogowych powinno się przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, a więc przed kwitnięciem (jak najwcześniej, nie później niż do końca czerwca) i drugi raz we wrześniu. Ściętą trawę należy na bieżąco usuwać.
Do koszenia traw wykorzystuje się kosiarki przystosowane do omijania pachołków, słupków i znaków drogowych oraz przeznaczone do pracy na skarpach.
Kosiarki wysięgnikowe
Kosiarki wysięgnikowe to maszyny zawieszone na ciągniku lub na specjalnym pojeździe wielofunkcyjnym, np. typu Unimog, które przeznaczone są w szczególności do koszenia rowów melioracyjnych oraz do wykaszania poboczy dróg, rozdrabniania obciętych, niezbyt grubych gałęzi drzew (do około 2 cm), ścinania zarośli i chwastów o umiarkowanym zagęszczeniu oraz do koszenia poboczy dróg, skarp, przeciwskarp i podłoża, zwykle po prawej stronie ciągnika. Dodatkowo ramię wysięgnikowe z głowicą koszącą można wykorzystać do cięcia żywopłotów, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Maszyny skutecznie pracują na trawie o wysokości do 1 m.
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.