Konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu to powód, dla którego polskie samorządy wprowadzają na swoich terenach strefy komunikacyjne.
Wiele dzisiejszych miast posiada rozbudowaną sieć ulic, które obsługują nie tylko lokalny ruch mieszkańców, ale także – coraz częściej – duży ruch pojazdów ciężarowych. Miasta stale się rozwijają, budowane są markety handlowe, centra rekreacyjne i inne obiekty skupiające dużą liczbę ludzi. Wiąże się to z koniecznością odpowiedniego kształtowania zarówno istniejącej, jak i nowo budowanej infrastruktury drogowej. Dotyczy to nie tylko samych ulic, ale także sieci parkingów czy elementów drogowych przeznaczonych dla komunikacji zbiorowej – autobusowej i tramwajowej.
Ważny problem stanowi właściwe ustalenie priorytetów dla poszczególnych ulic na sieci drogowej miasta i gminy. Oznacza to zapewnienie odpowiednich przekrojów poprzecznych dróg i poprawnej organizacji ruchu. Niestety, zdarza się, że ani projektanci, ani zarządcy dróg nie przywiązują należytej wagi
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.