Utrzymanie dróg

Wpływ efektywności projektowania systemów oświetleniowych na końcowy zysk z inwestycji

Miasta i gminy coraz częściej decydują się na kompleksowe wymiany opraw oświetleniowych, budowę lub przebudowę oświetlenia ulicznego. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost tego typu inwestycji na terenie całej Polski. Głównym ich celem jest obniżenie kosztów energii elektrycznej zużywanej na potrzeby oświetlenia drogowego lub ulicznego, co przekłada się na redukcję emisji CO2. Na co należy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego systemu sterowania i zarządzania oświetleniem? Jak dobrać odpowiedni sprzęt oświetleniowy? Co z doświetleniem przejść dla pieszych? Niniejszy artykuł porusza wybrane zagadnienia, które mogą pomóc optymalnie zaplanować inwestycję oświetleniową.

1 DOBÓR ODPOWIEDNIEGO SYSTEMU STEROWANIA I ZARZĄDZANIA OŚWIETLENIEM

Na rynku dostępnych jest wiele systemów sterowania i zarządzania oświe tleniem. Obecnie można czasowo ściemniać, rozjaśniać lub świecić z pełną mocą oprawami LED stosowanymi w oświetleniu ulicznym lub drogowym.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MICHAŁ STAWOWIAK lipiec-sierpień | 4 (69) 2023

Nowoczesne frezarki drogowe: Klucz do perfekcyjnej jakości nawierzchni drogowych

Frezarki drogowe stanowią niezastąpione narzędzie w branży drogownictwa, umożliwiając precyzyjne kształtowanie nawierzchni. Dzięki nim można skutecznie usuwać stary i zniszczony materiał drogowy, przywracając nawierzchni jej pierwotną geometrię. Równocześnie frezarki zapewniają doskonałą jakość wykończenia, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowników drogi.

KONRAD RÓŻOWICZ lipiec-sierpień | 4 (69) 2023

Zarządzanie drogami za pomocą spółki komunalnej

W obrocie gospodarczym występuje znaczna ilość spółek z kapitałem samorządowym, nazywanych powszechnie spółkami komunalnymi. Funkcjonują one w różnych sferach gospodarki komunalnej, chociażby zajmując się utrzymaniem zieleni miejskiej, zagospodarowaniem odpadów czy remontami. W świetle dorobku orzeczniczego pojawia się wątpliwość, w jakim zakresie spółki te mogą być wykorzystane w przestrzeni zarządzania drogami publicznymi.