Utrzymanie dróg

Metody zapobiegania powstawaniu ślizgawicy na drogach

Ślizgawica jest niebezpieczna dla ruchu drogowego. Stanowi ona nie tylko utrudnienie dla tego ruchu, ale także przyczynę większości wypadków drogowych. Z tego względu wymagana jest jej likwidacja w jak najkrótszym czasie od pojawienia się. Ograniczenie w tym zakresie stanowią możliwości techniczne i ekonomiczne.
 

RODZAJE I PRZYCZYNY POWSTAWANIA ŚLIZGAWICY

Współczynnik tarcia między kołami pojazdów i nawierzchnią suchą wynosi 0,8 lub więcej. Zimą, wskutek pokrycia dróg śniegiem lub lodem, wartości tego współczynnika zmniejszają się do 0,15–0,35 dla suchego śniegu i 0,10–0,20 dla lodu. Wskutek zmniejszania wartości współczynnika tarcia gwałtownie wydłuża się droga hamowania, przy czym wykres zwiększania tej drogi ma charakter wykładniczy.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MICHAŁ STAWOWIAK styczeń-luty | 1 (66) 2023

Materiały i sposoby zimowego utrzymania dróg

W miarę wzrostu natężenia ruchu drogowego i zwiększania się roli transportu samochodowego w gospodarce zapewnienie dobrej przejezdności dróg oraz dogodnych warunków ruchu w okresie zimowym stanowi istotny i poważny problem służb drogowych. W okresie tym opady śniegu, zawieje śnieżne oraz gołoledź i lodowica utrudniają lub wręcz uniemożliwiają poruszanie się pojazdów samochodowych po drogach, o ile nie usuwa się z nich śniegu i lodu.