W lipcu 2017 r. właściciel nieruchomości przedłożył zarządcy drogi wniosek o wykup prawa własności do nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny w budowie, wraz z garażem. Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawca uzasadnił, że w październiku 2009 r. wydano na jego rzecz decyzję o pozwoleniu na budowę domu jednorodzinnego. W momencie składania wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę nie zdawał sobie sprawy, że inny organ administracji publicznej prowadzi postępowanie o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
Przez przedmiotową nieruchomość przebiegały dwie napowietrzne linie energetyczne 110 kV, przy czym słupy należące do tych linii zlokalizowano w znacznej od niej odległości.
Po wydaniu przez organ decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej okazało się, że objęła ona swoim zakresem również nieruchomość należącą do wnioskodawcy, w taki sposób, że ustalono na niej obowiązek przebudowy sieci wysokiego napięcia 110 kV. W efekcie na sąsiedniej działce ewidencyjnej został zlokalizowany słup energetyczny. Według wnioskodawcy w wyniku przebudowy odległość od przedmiotowego słupa do granicy jego nieruchomości wynosi zaledwie 9,4 m, co uniemożliwia mu korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem. Właściciel podniósł, że linia napowietrzna stwarza dla niego ograniczenia w normalnym użytkowaniu nieruchomości, a w szczególności wpływa negatywnie na dokończenie budowy budynku mieszkalnego z garażem. Wnioskodawca przywołał przepis art. 124 ust. 5 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym, jeżeli założenie lub przeprowadzenie ciągów, przewodów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, uniemożliwia właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu dalsze prawidłowe korzystanie z nieruchomości w sposób dotychczasowy albo w sposób zgodny z jej dotychczasowym przeznaczeniem, właściciel lub użytkownik wieczysty może żądać, aby występujący z wnioskiem o zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, nabył od niego na rzecz Skarbu Państwa, w drodze umowy, własność albo użytkowanie wieczyste nieruchomości.
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.