W działalności przedsiębiorstw i zakładów oczyszczania praca transportowa stanowi drugą co do wielkości pozycję w nakładach, przy czym zarówno koszty pracy, jak i praca transportowa znajdują się w zależności funkcyjnej od warunków transportu. Zasadnicza rola transportu wynika z tego, że głównym zadaniem w oczyszczaniu miast jest transport odpadów i zanieczyszczeń, a podstawowym narzędziem pracy są środki transportu. Z tych względów dla działalności zarządów dróg w aspekcie oczyszczania jezdni istotne znaczenie ma gospodarka transportowa.
Rodzaje transportu
Przez transport rozumie się ogół środków i czynności służących do przemieszczania ładunków lub osób z jednego miejsca na drugie. Nazwa „transport” pochodzi od łacińskiego słowa transporto, oznaczającego wszelkie czynności pokonywania przestrzeni.
Z punktu widzenia techniki przemieszczania ładunków transport dzieli się na: drogowy, szynowy, wodny, lotniczy, rurociągowy, przenośnikowy (urządzeniami o ruchu ciągłym) i dźwigowy (urządzeniami przeładunkowymi o ruchu przerywanym, cyklicznym).
Tabor i jego rola
Podstawowym środkiem pracy w transporcie jest tabor służący do przemieszczania ładunków. W transporcie rurociągowym odpowiednikiem taboru jest sieć przewodów wraz ze stacjami pomp. W tym przypadku istnieje ścisła integracja drogi ze środkiem transportu. W pozostałych gałęziach droga i tabor stanowią oddzielne urządzenia techniczne.
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.