Kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z odbudową drogi? Czy można podjąć decyzję o lokalizacji drogi, nie ustalając jej kategorii? Przegląd orzecznictwa sądowego w zakresie drogownictwa pozwala w przystępny sposób scharakteryzować m.in. zagadnienia stanowiące przedmiot tych pytań, lecz także wskazać zarządcom dróg przykłady właściwego rozumienia przepisów i ustrzec ich przed nieprawidłowym postępowaniem.
Zaliczenie drogi do określonej kategorii dróg publicznych nie może być jednocześnie warunkiem stosowania ustawy, która reguluje właśnie tryb przeprowadzania m.in. nowych inwestycji drogowych w zakresie dróg publicznych („ustawa określa warunki lokalizacji i nabywania nieruchomości oraz budowy dróg”). Artykuł 1 ust. 1 ustawy z 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych należy rozumieć w ten sposób, że ustawę stosuje się do każdego procesu inwestycyjnego dotyczącego obiektów docelowo mających uzyskać status (kwalifi kację) dróg publicznych.
W sprawach dotyczących ustalenia lokalizacji drogi prezydent tego miasta – jako jego organ wykonawczy i reprezentujący je na zewnątrz oraz jako pracownik urzędu miasta, a jednocześnie sprawujący funkcję starosty podlega wyłączeniu od rozpoznawania takich spraw na podstawie art. 24 § 1 pkt 1 i 4 k.p.a., co w konsekwencji uniemożliwia również upoważnienie przez niego do załatwienia tej sprawy jego zastępców i pozostałych pracowników urzędu.
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.