Znak B-33 powinien zostać poprzedzony znakami ostrzegawczymi podającymi przyczynę ograniczenia prędkości, którą mogą być np.: roboty na drodze, niebezpieczny zakręt lub śliska jezdnia. Nie stosuje się go wtedy, gdy kierowca może w sposób niebudzący wątpliwości ocenić geometrię drogi oraz jej stan techniczny.
Jak duże ograniczenie prędkości zastosować?
Liczba podana na znaku wyraża prędkość w kilometrach na godzinę i podaje się ją z dokładnością do 10 km/h. Nie powinna ona być mniejsza niż:
- 50 km/h poza obszarem zabudowanym; niższe prędkości można stosować wyjątkowo na krótkich odcinkach, jeżeli jest to spowodowane stanem technicznym drogi lub obiektu drogowego albo nagłą zmianą geometrii drogi niezauważalną dla kierujących. Przykładem może być mały promień łuku na łącznicy na węźle lub czasowa zmiana organizacji ruchu drogowego.
- 30 km/h w obszarze zabudowanym, chyba że zastosowano progi zwalniające. Jeżeli ograniczenie prędkości wynika z zastosowania progów zwalniających, to może być ono niższe niż 30 km/h, przy jego określaniu należy jednak uwzględnić kształt i wymiary progów. W tym przypadku liczba wyrażająca ograniczenie prędkości na znaku B-33 może być podawana z dokładnością do 5 km/h.
Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu oraz warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
Kierujący pojazdem powinien:
- jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym,
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.