Wydarzenia

O poprawie bezpieczeństwa na drogach na terenie Krotoszyna

„Niskonakładowe metody poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Strefy ruchu uspokojonego” – to temat I Forum Zarządców Dróg, które odbyło się 18 kwietnia br. w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: GDDKiA, Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, krotoszyńskiego Zarządu Dróg, a także Policji i Straży Miejskiej. Nie zabrakło również zarządców dróg oraz projektantów.

Głównym celem forum organizowanego przez Franciszka Marszałka – burmistrza Krotoszyna oraz Joannę Król-Trąbkę – jego zastępcę, było upowszechnienie praktycznej wiedzy, która pomoże zmniejszyć liczbę wypadków na drogach na terenie Miasta i Gminy Krotoszyn. Podczas spotkania wystąpił Marek Wierzchowski – certyfikowany audytor bezpieczeństwa ruchu drogowego, biegły sądowy w zakresie inżynierii ruchu drogowego i prawa o ruchu drogowym, wieloletni konsultant ds. inżynierii ruchu w Krajowej Radzie BRD, projektant dróg i organizacji ruchu, członek Drogowej Sekcji Naukowej Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie oraz wykładowca studiów podyplomowych z zakresu inżynierii ruchu drogowego.

Jak prawidłowo znakować drogi rowerowe?

To pytanie stało się pierwszym zagadnieniem poruszanym podczas krotoszyńskiego forum. Zgodnie z obowiązującymi przepisami znak C-13/16 (linia pionowa) można stosować tylko w przypadku, gdy droga rowerowa jest fizycznie odseparowana od chodnika, np. droga rowerowa jest wykonana na innym poziomie i ma inną nawierzchnię niż chodnik. W przypadku, gdy droga rowerowa różni się tylko kolorem od chodnika (chodnik ma kolor szary a droga rowerowa kolor czerwony), nie możemy mówić o fizycznej separacji ruchu i należy stosować znak C-13/16 (linia pozioma). Ma to duże znaczenie w momencie wystąpienia kolizji pieszego z rowerzystą, gdyż w przypadku oznakowania znakiem C-13/16 (linia pozioma), to właśnie pieszy ma pierwszeństwo na całej szerokości ciągu.

Oznakowanie a kostka granitowa

Innym ciekawym tematem było oznakowanie stref płatnego parkowania w miejscach, gdzie występuje nawierzchnia z kostki granitowej. Jak wiemy, ustawodawca zobowiązuje zarządcę drogi,

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 3  Strona 4  Strona 5  Strona 6  Strona 7

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE