Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 28 czerwca 2015 r., zwiększa liczbę robót, które można wykonywać bez pozwolenia na budowę oraz wprowadza zmiany w zapisach dotyczących legalizacji samowoli budowlanych. Uszczegóławia również zasady prowadzenia rejestru pozwoleń na budowę i zgłoszeń, co stanowi nowość dla wielu instytucji samorządowych.
Zmiany wynikają z zapisów zawartych w uchwalonej 20 lutego br. ustawie o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Zakres wprowadzonych zmian jest szeroki. Dotyczy m.in. budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej, lecz nas interesować będą modyfikacje istotne dla drogownictwa, a więc zagadnienia projektowe, wykonawcze i administracyjne w zakresie budowy oraz zarządzania siecią drogową.
Zjazdy bez pozwolenia na budowę
Do 28 czerwca br. budowa zjazdów z dróg publicznych – zarówno zjazdów indywidualnych, jak i publicznych, bezwzględnie wymagała uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Zjazd musiał również być uzgadniany z zarządcą drogi, co powinno skutkować uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy lub decyzji na lokalizację zjazdu.
Ze względu na to, że konieczne było pozwolenie na budowę, potrzebne było opracowanie projektu budowlanego przez uprawnionego projektanta i sprawdzającego. Wynikało to bezpośrednio z faktu, że termin „projekt budowlany” odnosi się do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Zgodnie z tym rozporządzeniem (rozdział 2, § 3.1, ust. 4) projekt musiał zawierać takie informacje jak „imiona i nazwiska projektantów opracowujących poszczególne części projektu budowlanego, wraz z określeniem zakresu ich opracowania, specjalności i numeru posiadanych uprawnień budowlanych oraz datę opracowania i podpisy”.
Zgodnie ze znowelizowanym prawem budowlanym wykonanie zjazdu z drogi publicznej wymagać będzie jedynie procedury zgłoszenia zamiaru budowy. Wynika to bezpośrednio z art. 29 pkt. 1, ust. 11, który podkreśla, że „pozwolenia na budowę nie wymaga budowa zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach”.
Zjazdy z dróg krajowych, które i tak powinny być ograniczane do minimum, nadal wymagają uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Należy tutaj zauważyć, że Prawo budowlane odnosi się wyłącznie do kategorii drogi, a nie do klasy technicznej. Oznacza to, że tzw. dawne krajówki, przejmowane przez gminy,
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.