Dodatek specjalny - Program „Rozświetlamy Polskę”

Odczytywanie i weryfikacja projektu oświetleniowego

Program „Rozświetlamy Polskę” jest olbrzymią szansą na zmodernizowanie i ulepszenie systemu oświetlenia dróg dla samorządów. Aby wykorzystać tę szansę w pełni, bardzo istotne jest, aby podjąć właściwą decyzję, jeśli chodzi o dobór lamp. Jednak przy wyborze nie należy kierować się tylko samymi parametrami lampy, ale również tym na ile dany model spełni normy oświetleniowe dla miejsca, w którym będzie montowany. W poniższym artykule postaram się nieco rozjaśnić od czego one zależą oraz jakie parametry wchodzą w skła d prawidłowo wykonanego projektu oświetlenia. Pozwoli to na łatwiejszą weryfikację przedstawionego przez wykonawcę konceptu. W końcu nawet najlepsza lampa nie zawsze sprawdzi się w konkretnych warunkach.

PODSTAWOWE KLASY OŚWIETLENIOWE DROGI I ICH WPŁYW NA NORMY OŚWIETLENIOWE

Prawidłowo wykonany projekt oświetlenia bierze pod uwagę wiele składowych. Najbardziej oczywistą są indywidualne warunki montażu lamp i oświetlanej powierzchni. Chodzi tu m.in. o odległość i wysokość słupów, rodzaj wysięgnika, czy ilość i szerokość pasów jezdni. Rzeczą mniej jasną, choć niemniej ważną, jest klasa oświetleniowa drogi. Klasa oświetleniowa drogi jest niczym innym jak zestawem wymogów, które musi spełnić oświetlenie dla danej trasy. Zawiera się ona w normie PN-EN 13201. Generalnie wyróżnia się trzy podstawowe klasy:

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MARIUSZ EJSMONT listopad-grudzień | 6 (71) 2023

Kodeks dobrych praktyk przy realizacji modernizacji oświetlenia publicznego

Oświetlenie dróg to nie tylko kwestia komfortu i bezpieczeństwa, ale także istotny element infrastruktury każdej gminy. W ostatnich latach w Polsce pojawiło się wiele inwestycji nakierowanych na modernizację oświetlenia publicznego, które są wspierane przez programy rozwojowe, takie jak „Rozświetlamy Polskę”. Aby osiągnąć sukces w tym obszarze, zarządcy dróg i instytucje publiczne muszą uwzględniać szereg kluczowych czynników i wybierać odpowiednie rozwiązania. Chcielibyśmy przyjrzeć się tym kwestiom i omówić, jak należy podejść do inwestycji w oświetleniu drogowym.