W Poznaniu, 26 kwietnia br., odbyła się pierwsza Konferencja Drogowa pt. „Nowe wyzwania i standardy zarządzania drogami dla samorządów” zorganizowana przez naszą redakcję „Drogi gminne i powiatowe”. Wydarzenie miało miejsce w Dzień Drogowca i była to prawdziwa merytoryczna uczta dla drogowców! Ponad 120 uczestników, 14 profesjonalnych wystąpień oraz panel do wymiany doświadczeń – nie mogliśmy sobie wymarzyć świętowania jubileuszu 10-lecia istnienia czasopisma w lepszym gronie i atmosferze.
Nad wydarzeniem patronat sprawowali: Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Najwyższa Izba Kontroli (NIK), Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych, Stowarzyszenie Producentów Betonu, Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, Polski Związek Producentów Kruszyw, Stowarzyszenie Producentów Chemii Budowlanej.
Spotkanie, zorganizowane z okazji świętowania 10-lecia naszego tytułu na rynku wydawniczym, było odpowiedzią na innowacyjny rozwój oraz wyzwania w branży drogowej i zgromadziło wielu przedstawicieli samorządów, instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw z całego kraju.
Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor WZDW Paweł Katarzyński, który zaprezentował temat kaskadowego przekazywania dróg – trudności i wątpliwości w tym zakresie oraz kolejnych projektów zmian ustawy. Wskazał również możliwość rozwiązania w postaci rezygnacji z odgórnego schematu przekazywania dróg na rzecz indywidualnego, eksperckiego rozpatrywania każdego przypadku.
Następnie do głosu doszli przedstawiciele delegatury Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Magdalena Gierlak i Wiesław Motyka ze swoim raportem w zakresie kontroli inwestycji drogowych z woj. podkarpackiego. Przedstawili najczęstsze rozbieżności i uchybienia w zakresie planów rozwojów sieci drogowej, obowiązkowych przeglądów i ewidencji dróg w samorządach. Jak podkreślili prowadzący, wnioski i zalecenia ujęte w raporcie można potraktować w kontekście kontroli w innych województwach.
W dalszej kolejności można było posłuchać dr inż. Wojciecha Bańkowskiego z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, który omówił przykład wdrożonej na ulicach Warszawy technologii napraw nawierzchni nazywanej „frezowaniem i wzmocnieniem” lub „naprawami weekendowymi”. Wysoka jakość zrealizowanych tą metoda napraw zachęca do zaadaptowania tej technologii również na drogach mniejszych miast.
Sławomir Post z działu sprzedaży z firmy Saint-Gobain Adfors (Partner główny konferencji) przedstawił korzyści i optymalizację kosztów budowy dróg dzięki wykorzystaniu materiałów kompozytowych i polimerowych. Z kolei Radosław Włodarski, koordynator ds. sprzedaży z firmy Leca, rozwinął temat wykorzystania keramzytu w geotechnice i inżynierii drogowej.
W bloku o nowych technologiach dla nawierzchni nie mogło zabraknąć tematu wykorzystania kruszyw na drogach samorządowych, a prelekcję wygłosił dyrektor Polskiego Związku Producentów Kruszyw – Łukasz Machniak. Przy tym temacie wysłuchaliśmy także doradców technicznych: Huberta Losika i Grzegorza Schmidta z firmy Lafarge Polska, którzy zaprezentowali w praktyce zastosowanie i wykorzystanie kruszyw wapiennych w zakresie infrastruktury drogowej.
Po przerwie uczestnicy mogli posłuchać kolejnych wystąpień, m.in.: referatu „Nowe nawierzchnie asfaltowe dla dróg samorządowych”, który przedstawił Przemysław Ostrowski z Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych. Z kolei o zaletach wykorzystania nawierzchni betonowych na drogach lokalnych opowiedział prof. Jan Deja ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Panel nowoczesnych innowacji i technologii zamykały referaty dwóch doradców projektowych: Dawida Jasińskiego z Grupy Pietrucha, z tematem optymalizacji kosztów budowy drogi dzięki wykorzystaniu materiałów kompozytowych i polimerowych. Z kolei Krzysztof Próchnicki z firmy Hauraton podzielił się bardzo ważnym i ‘na czasie’ tematem prawidłowego zaprojektowania i wykonania odwodnień drogowych.
Osobny blok podczas wydarzenia poświęcony został nowoczesnemu i zarazem energooszczędnemu oświetleniu w samorządach. Inż. Krzysztof Nowakowski z Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego podsumował, co należy wiedzieć, przygotowując inwestycję modernizacji lub budowy oświetlenia na terenie miasta lub gminy. Projektant Dawid Woźniak z firmy Schréder przedstawił dobre praktyki w oświetleniu drogowym, a Agnieszka Kozłowska, ekspert z Investment Support, podzieliła się wskazówkami jak wykorzystać PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne) jako metodę na dalsze finansowanie infrastruktury oświetleniowej.
Po zakończonych wykładach uczestnicy mogli z bliska przyjrzeć się (a nawet usiąść w kabinie za kierownicą) maszynie – pługowi śnieżnemu dostarczonemu przez jednego z naszych partnerów – firmę SAMASZ. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim naszym Patronom i Partnerom za ogromne wsparcie w działaniach związanych z organizacją konferencji – zarówno w kwestiach merytoryki, jak i oprawy całego wydarzenia: Saint-Gobain Adfors, Lafarge Polska, Leca Pietrucha Group, SAMASZ Sp z o.o., Hauraton, Schréder Lighting.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich prelegentów za bogate merytorycznie prelekcje, chęć podzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom, którzy śledzili z wielkim zainteresowaniem wykłady. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na kolejną konferencję, która odbędzie się za rok, 26 kwietnia 2023 r. w Poznaniu. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Państwem w jeszcze większym gronie!
Łukasz Machniak, PZPK
Uczestnicy konferencji
Hubert Losik, Lafarge Polska
Dawid Woźniak, Schreder
Przemysław Ostrowski, PSWNA
Krzysztof Próchnicki, Hauraton
Radosław Włodarski, Leca
SAMASZ