Projektowanie

ABC infrastruktury rowerowej

Rośnie popularność roweru jako środka transportu, w związku z czym coraz więcej gmin decyduje się na budowę infrastruktury rowerowej. Przypominamy podstawowe zasady jej tworzenia i oznakowania, zwracając uwagę na konieczność uwzględnienia ograniczeń układu rower – rowerzysta, co pozwoli skutecznie uwolnić ogromny potencjał ruchu rowerowego.

Z artykułu dowiesz się:

  • co wchodzi w skład infrastruktury rowerowej,
  • czym różni się trasa rowerowa od drogi rowerowej,
  • jak wybrać optymalną lokalizację drogi lub trasy rowerowej,
  • na co zwracać uwagę przy projektowaniu drogi rowerowej.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 3  Strona 4  Strona 5  Strona 6  Strona 7  Strona 8

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

TADEUSZ KOPTA marzec-kwiecień | 2 (37) 2018

Rowerem po dawnych liniach kolejowych

Pomysł przekształcania dawnych linii kolejowych na drogi rowerowe nie jest niczym nowym, jednak ostatnio bardzo zyskał na popularności. Ze względu na niewielkie nachylenia i nierzadko malownicze położenie nieużywane tory stanowią atrakcyjną lokalizację tras dla cyklistów. Przyjrzyjmy się kilku funkcjonującym już tego typu trasom rowerowym oraz zaletom i wadom zastosowanych w nich rozwiązań.

TOMASZ SOCHACKI marzec-kwiecień | 2 (37) 2018

Gdzie lokalizować drogi rowerowe?

Świadomość zbyt małej liczby dróg rowerowych w Polsce wzrasta, co przejawia się w coraz częstszych decyzjach o ich budowie. Niestety wciąż zdarza się, że zarówno lokalizacja powstałej drogi, jak i zastosowane rozwiązania nie są dostosowane do rzeczywistych potrzeb użytkowników dróg. W artykule omówiono czynniki, które należy wziąć pod uwagę, planując budowę drogi rowerowej.